Polskie Radio
Section05

Solidarność

Wojciech Ziembiński. Stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL stan wojenny

"Solidarność" u Jana Pawła II. "Gdy na lotnisku ukazał się Wałęsa, zapanował chaos"

- Włoska służba bezpieczeństwa w teatralnych mundurach udawała, że utrzymuje porządek, ale z chwilą, gdy ukazał się Wałęsa, niosąc bukiet czerwonych goździków, na lotnisku zapanował zupełny chaos. Fotografowie zaczęli skandować "Walesa, Walesa", żeby tylko się do nich odwrócił – relacjonował Józef Biliński na antenie radia BBC. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Lech Wałęsa Watykan Rzym Jan Paweł II 1981

Centrum Historii Zajezdnia - najpierw tramwaje, potem autobusy, teraz muzeum

- Zajezdnia została wybudowana pod koniec XIX w. i wtedy stacjonowały tutaj elektryczne tramwaje. W trakcie II wojny światowej w budynku był zorganizowany magazyn silników lotniczych i cały kompleks dość mocno ucierpiał. Odbudowany i uruchomiony z powrotem został dopiero w 1963 roku, już jako zajezdnia autobusowa - mówiła w Dwójce Marta Gałuszka, przewodniczka z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Wrocław Centrum Historii Zajezdnia muzeum sierpień 80 strajki sierpniowe Dwójka KULTURA Zobacz także

Proces toruński. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki przed komunistyczną Temidą

40 lat temu przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu rozpoczął się proces morderców ks. Jerzego Popiełuszki. Ponad miesiąc później czterej oskarżeni usłyszeli wyroki w wymiarze od 14 do 25 lat pozbawienia wolności. Wkrótce specjalnym rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych gen. Czesława Kiszczaka wyroki te zostały znacząco skrócone.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA proces toruński Jerzy Popiełuszko PRL Leszek Pękala Grzegorz Piotrowski Waldemar Chmielewski Adam Pietruszka

Stan wojenny w Polsce. Dlaczego nie wprowadzono go we wrześniu 1981?

13 grudnia 1981 roku Polska znalazła się w kleszczach wojskowej dyktatury. Na okrągło powtarzane przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego w telewizji, milczące radia i głuche telefony - w taki sposób wprowadzenie stanu wojennego zapamiętała większość Polaków. Okazuje się, że stan wojenny mógł zostać wprowadzony kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Andrzej Friszke stan wojenny Zobacz także Wojciech Jaruzelski Stanisław Kania

"Pamiętajmy o tym, że zwyciężyliśmy". Tak o stanie wojennym mówił prezydent Lech Kaczyński

- To, co wydarzyło się 25 lat temu, było potężnym ciosem, przekreśliło nasze nadzieje i wiarę milionów Polaków. Było niejako złamaniem kręgosłupa tej wspaniałej pokojowej rewolucji, jaką była "Solidarność". Było to ciosem ciężkim, ale "Solidarność" ten cios wytrzymała - mówił prezydent Lech Kaczyński w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński stan wojenny opozycja demokratyczna PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak W POLSKIM RADIU

Zbigniew Janas: byliśmy nastawieni na walkę od pierwszej nocy stanu wojennego

- Gdy ogłoszono stan wojenny, wszyscy staraliśmy się ukrywać przed aresztowaniami, ale do połowy stycznia 1982 roku, nie było jeszcze podziemnych struktur "Solidarności" i konspiracyjnych mieszkań. Kto wpadł lub pozostał na wolności, często zależało tylko od szczęścia - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Janas, działacz opozycji demokratycznej w PRL oraz NSZZ "Solidarność", były poseł.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także Paweł Wojewódka Zbigniew Janas stan wojenny 13 grudnia

Pacyfikacja strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Preludium stanu wojennego

Strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie trwał od 25 listopada. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Warszawa

43 lata temu wybuchł strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  strajki PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak