Polskie Radio
Section05

Solidarność

Kapelan internowanych o czasie stanu wojennego: byliśmy reprezentantami narodu, który był z nimi złączony

- Kiedy w końcu poszliśmy do internowanych, to zaczęliśmy traktować ich jako naszych parafian. Próbowaliśmy wzbudzić w nich ducha. Zarówno poprzez wiarę jak i naszą ludzką obecność. Byliśmy reprezentantami narodu, który był z nimi złączony - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jan Sikorski, kapelan internowanych w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL pomoc Kościół katolicki opozycja demokratyczna HISTORIA fakty opinie ciekawostki

TYLKO U NAS Atak francuskich związków na "Tygodnik Solidarność" za wywiad z Le Pen. Prof. Łęcicki: medialna ignorancja

"Tygodnik Solidarność" został zaatakowany przez francuskie media i związki zawodowe za przeprowadzenie wywiadu z kandydatką na prezydenta Francji Marine Le Pen. Dla portalu PolskieRadio24.pl skomentował to prof. Grzegorz Łęcicki, medioznawca z UKSW, który stwierdził, że tak agresywna reakcja związana jest z dominującą na zachodzie lewicową ideologią oraz świadczy o medialnej ignorancji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media polityka Francja NSZZ związki zawodowe Marine Le Pen

Stan wojenny we wspomnieniach świadków

- Spodziewaliśmy się jakiegoś uderzenia, ale myślę, że mało kto z nas spodziewał się go w takim wymiarze - mówił we wspomnieniach ze stanu wojennego Krzysztof Turkowski, współpracownik KOR-u, działacz Studenckiego Komitetu "Solidarności" we Wrocławiu, świadek pacyfikacji na Politechnice Wrocławskiej w grudniu 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski Dwójka 1981 PRL opozycja Czesław Niezgoda Jarosław Broda Krzysztof Turkowski

tylko u nas Francuskie związki chcą konsekwencji za wywiad z Le Pen w "Tysolu". Ossowski: próba ingerencji w naszą niezależność

- Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni tą sytuacją. Przede wszystkim próbą ingerowania w naszą niezależność jako redaktorów naczelnych, jako osób, które kierują redakcjami tygodnika i portalu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność". Gościem audycji był także zastępca redaktora naczelnego tego pisma oraz szef portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marine Le Pen

Medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Urząd do Spraw Kombatantów odznaczył opozycjonistów z okresu PRL

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Uroczystość miała miejsce podczas spotkania opłatkowego z działaczami opozycji antykomunistycznej i osobami represjonowanymi z powodów politycznych. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. Antoni Macierewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PRL komunizm historia PRL opozycja demokratyczna

Solidarność prowadzi zbiórkę "bibuły". To nieocenzurowane czasopisma i książki

Solidarność prowadzi w Toruniu zbiórkę "bibuły", czyli czasopism, książek, ulotek i wszystkich niezależnych wydawnictw, który ukazywały się poza zasięgiem cenzury w latach 1980-1989. - To była wielka oznaka oporu Polaków przeciwko systemowi totalitarnemu, w którym ludzie ginęli na ulicach i w katowniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Orłowski, współorganizator zbiórki.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski stan wojenny

Eksperci: przedsiębiorcy nie będą przestrzegać nowych obostrzeń, którym brak skutecznej egzekucji

Biznes raczej będzie kierował się swoimi prawa a nie obostrzeniami w gospodarce. Pandemia z nami zostanie tak jak grypa, a kolejne zamknięcia gospodarki nic nie zmieni – mówił prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Gospodarki Światowej UKSW.  Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, drugi z gości audycji "Rządy Pieniądza" stwierdził, że przedsiębiorcy potrafią sobie radzić sobie w sytuacjach obostrzeń sanitarnych , szczególnie przy wielu niejasnych przepisach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura NSZZ ZUS COVID-19 tarcza antykryzysowa

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Trójce

Minęło 40 lat od niedzieli 13 grudnia 1981 r., kiedy to o godz. 6.00 rano słuchający Polskiego Radia usłyszeli słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego: "Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju". W 40. rocznicę tych wydarzeń radiowa Trójka powróciła do grudnia 1981 roku w swoich audycjach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka stan wojenny historia Polski PRL Wojciech Jaruzelski Lech Wałęsa Warszawa

Debata nad fenomenem "Solidarności". Czarnek: ofiary stanu wojennego zdobyły się na niebywałe bohaterstwo

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w siedzibie redakcji "Tygodnika Solidarność" odbyła się debata dotycząca fenomenu Solidarności. Przed dyskusją uczczono trzynaście ofiar tamtejszych wydarzeń, w tym Grzegorza Przemyka i dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy zginęli podczas pacyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski 13 grudnia stan wojenny PRL komunizm Przemysław Czarnek Sławomir Cenckiewicz