Polskie Radio
Section05

Solidarność

Toruń: zarząd Solidarności apeluje do władz UMK w obronie prof. Polaka

Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność" apeluje do rektora UMK w Toruniu w sprawie pozbawienia funkcji szefa katedry prof. Wojciecha Polaka. Organizacja uważa działanie władz uczelni wobec badacza najnowszej historii Polski jako krzywdzące. W apelu oceniono, że działalność prof. Polaka - przewodniczącego Kolegium IPN - "przynosi jedynie sławę i buduje wysoką pozycję UMK oraz Torunia, a przy tym regionu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Toruń IPN NSZZ

"To lekcja historii". Andrzej Gwiazda o Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL Joanna i Andrzej Gwiazdowie uważają, że Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest potrzebny, bo przywraca nieznane dotąd fragmenty historii. W czasie odbywającego się w Gdyni przeglądu prezentowane są filmy o tematyce historycznej. Pokazom towarzyszą wystawy i panele dyskusyjne.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Andrzej Gwiazda Gdynia historia Polski Anna Walentynowicz PRL POLSKA

"Śląsk jest dla mnie regionem szczególnym". Premier docenił zawarte z górnikami porozumienie

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że Śląsk jest dla niego regionem szczególnym, dlatego tym bardziej cieszy go porozumienie osiągnięte pomiędzy górnikami ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności a rządem w sprawie transformacji energetycznej. Szef rządu podkreślił, że wynik negocjacji "śmiało można nazwać przełomowym".
Zobacz więcej na temat:  górnictwo węgiel Śląsk Mateusz Morawiecki kancelaria premiera Ministerstwo Aktywów Państwowych POLSKA energetyka klimat

Ekspert: potrzebne są działania osłonowe dla górników i plan zatrudnienia dla mieszkańców Śląska na przyszłość

Odchodzenie od górnictwa jest sprawą oczywistą. Niezbędne jest jednak porozumienie między pracownikami tej brany a rządem i to nie tylko dotyczące obecnych górników, ale także tych, którzy dopiero będą szukać zatrudnienia na Śląsku. Zatem i działania osłonowe i kierunki na przyszłość są równie ważne - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Arkadiusz Pączka z organizacji Pracodawcy RP. 
Zobacz więcej na temat:  górnicy węgiel Rada Dialogu Społecznego związki zawodowe pracodawcy GOSPODARKA

"Chcieliśmy uczelni bez ideologii". Mija 40 lat od powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

40 lat temu, 22 września 1980 roku, na Uniwersytecie Gdańskim utworzono Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Władze komunistyczne zezwoliły na rejestrację organizacji dopiero 17 lutego 1981 roku, po strajku studentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rocznica społeczeństwo HISTORIA historia Polski historia PRL PRL sierpień 80 Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki sierpniowe studia szkolnictwo wyższe

"O wolność i niezależność Polski". Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej

W czwartek, 17 września br., Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Fundacją Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych oraz Instytutem Pamięci Narodowej organizują w Warszawie Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowski-Avis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci II wojna światowa PRL niepodległość

Narodziny Solidarności. Opozycjonista z PRL: Wałęsa nie był zainteresowany powołaniem związku

- Dzięki Bogu, tacy ludzie jak Andrzej Rozpłochowski i Ślązacy wzięli sprawy we własne ręce. W Gdańsku trwały awantury z Lechem Wałęsą, bo on jako agent nie był zainteresowany powołaniem do życia związku - mówił działacz opozycji w PRL Andrzej Michałowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Wojciech Borowik i Andrzej Rozpłochowski.
Zobacz więcej na temat:  PRL stan wojenny komunizm Jerzy Popiełuszko Gdańsk porozumienia sierpniowe