Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Rodzice SOS. "Przywrócić godność dzieciom"

Nie domy dziecka, ale rodziny i mamy zastępcze, które opiekują się grupką dzieci, traktując je jak własne – to znacznie lepszy pomysł na stworzenie dzieciom pozbawionym rodziców namiastki domu, w którym będą rodzice, rodzeństwo i normalne, domowe życie z podziałem obowiązków i zaspokajaniem potrzeb. O byciu rodzicem zastępczym i poszukiwaniu rodzin do projektu SOS Wioski Dziecięce mówiły w Polskim Radiu 24 Anna Choszcz-Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce) i mama zastępcza Małgorzata Błażewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzice dzieci dzieciństwo społeczeństwo obywatelskie

Cyberzagrożenia? "System Rejestrów Państwowych jest bezpieczny"

Uruchomiony w marcu 2015 roku system Rejestrów Państwowych to centralna baza danych, która łączy najważniejsze ewidencje, m.in. Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych oraz Rejestr Stanu Cywilnego. Odkąd podpięto do niego wszystkie urzędy, zastąpił lokalne systemy informatyczne. O kwestiach bezpieczeństwa z nim związanych mówił w Polskim Radiu 24 Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Cyfryzacji internet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo

Pamięć zbiorowa o Smoleńsku. Jak kształtuje Polaków?

W całym kraju 10 kwietnia obchodzono 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. – Patrząc na dzisiejsze komentarze widać, że przebija coraz mocniej ton, że służy ona tylko jednemu: podzieleniu Polaków – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zając.  Publicysta, wraz z Dominikiem Zdortem, w audycji „Dwaj Panowie Z” zastanawiał się, jak pamięć zbiorowa o tym wydarzeniu kształtuje Polaków.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Dominik Zdort

"Społeczeństwo podzielone po katastrofie smoleńskiej"

W poniedziałek w całym kraju odbywały się obchody 7. Rocznicy katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim prezydent Andrzej Duda apelował o wzajemny szacunek. O podziale społeczeństwa mówili w Debacie Poranka działacze opozycji niepodległościowej w PRL: Wojciech Borowik i Adam Borowski oraz prof. Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk katastrofa smoleńska Adam Borowski mowa nienawiści

Teatr jako narzędzie zmiany świadomości

- Byłoby przesadą stwierdzenie, że polski teatr jest dziś sceną konfliktu politycznego. Takie szerokie kategorie jak "polski teatr" zafałszowują obraz tego, co się dzieje na scenach. W polskim teatrze działa dziś jednak dość prężna grupa artystów, którzy swoje zadanie postrzega w kategoriach politycznych, a nie tylko artystycznych – powiedział w programie Gorący Temat teatrolog Jacek Kopciński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl

#BrudnoTu. Pomóżmy w wiosennym sprzątaniu lasów i parków

Elektrośmieci, odpady komunalne i budowlane. Polacy coraz częściej porzucają swoje śmieci w lasach, na plażach lub innych opuszczonych miejscach. Jednak dzięki akcji #BrudnoTu każdy obywatel ma szansę to zmienić. O szczegółach projektu, a także o zagrożeniach płynących z zaśmiecania środowiska mówił w Polskim Radiu 24 Adam Kiedrowski z Fundacji Banku Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  pory roku pogoda społeczeństwo obywatelskie ekologia

"Najgorsza rodzina zastępcza jest lepsza od placówki"

Jak kochać adoptowane dzieci, by w przyszłości dać społeczeństwu wartościowych, zdrowych emocjonalnie ludzi? O tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja rozmawiali Maria Berlińska, psycholog, matka biologicznych i adoptowanych dzieci oraz Krzysztof Kaczmarczyk, długoletni dziennikarz Polskiego Radia, który podjął się roli ojczyma dla swoich dwóch pasierbic.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie adopcja rodzina zastępcza rodzina dzieci dzieciństwo Krzysztof Kaczmarczyk