Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Kim jest współczesny pielgrzym? "Coraz więcej ludzi podejmuje trud wyjścia na drogę"

Sierpień jest miesiącem pielgrzymek. Nie jest to zjawisko nowe, gdyż pielgrzymowano już w starożytności. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć przeproszenia za popełnione niegodziwości albo wyrażenia prośby, np. o zdrowie czy pomyślność. Czy faktycznie po pielgrzymkach pojawia się refleksja, którą warto się dzielić z innymi? Czy służy to budowie wartości, które warto przekazać przyszłym pokoleniom? A może, mówiąc kolokwialnie: współczesne pielgrzymowanie to sztuka dla sztuki? 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski pielgrzymka Kościół katolicki wiara Częstochowa Jasna Góra Santiago de Compostela socjologia

"Większość przypadków się wyjaśnia". Ekspert o zaginięciach

- Liczba 13 tysięcy w ciągu roku oczywiście robi wrażenie. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie sytuacje, a tak naprawdę gigantyczna ich większość, nie są tak dramatyczne - jak w przypadku ostatnich, najbardziej nagłośnionych - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Aneta Bańkowska, psycholog z Fundacji Itaka.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Fundacja Itaka zaginieni zaginięcie Krzysztof Grzesiowski

Polskie Radio 24 Wszystko w zasięgu ręki, czyli miasta 15-minutowe

- Chodzi o to, żeby każdy obszar miasta posiadał określony pakiet funkcji, które wystarczają do codziennego życia: mieszkania, miejsca pracy, edukacji, park, obiekty sportowe, sklepy i usługi. W takiej lokalnej społeczności mamy przemieszczać się pieszo lub rowerem i ograniczać zanieczyszczenie środowiska - mówił w Polskim Radiu 24 architekt Piotr Żabicki z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.    
Zobacz więcej na temat:  miasto ekologia architektura Polskie Radio 24

Absurdalne zakazy i nakazy. Co można, a czego nie na podwórku lub w parku?

Na jednym z gliwickich osiedli niespodziewanie pojawiły się tabliczki zakazujące m.in. wyprowadzania psów, gry w piłkę i zabaw dzieci, a nawet… głośnych rozmów. Z kolei w Łazienkach Królewskich zakazano wchodzenia na trawę, siadania na niej, a tym bardziej rozkładania koców i piknikowania. Co z tymi zakazami: czy są legalne, a przede wszystkim – sensowne?
Zobacz więcej na temat:  regulamin regulacja Łazienki Królewskie Gliwice wypoczynek relaks Jacek Frentzel Maciej Jankowski Trójka

Ostrzeżenie przed małpią ospą. "Ma potencjał epidemiczny"

- W 2022 r. w prawie 100 krajach na całym świecie wystąpił ten sam wirus, tylko inny jego wariant, mniej zjadliwy. Wydostał się z Afryki, bo to jest miejsce jego głównej aktywności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny, mówiąc o przypadku małpiej ospy wykrytym w Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie Paweł Grzesiowski małpia ospa Afryka Szwecja choroby zakaźne

Opieka nad rodzicami - temat skomplikowany. "Zwykle nie jesteśmy na to przygotowani"

Przychodzi w życiu taki moment, kiedy role się odwracają. Rodzic starzeje się, choruje, więc my, już jako dorośli, powinniśmy się nim zaopiekować. U niejednej osoby pojawią się jednak wątpliwości - jest to w końcu zajęcie wyczerpujące. Jednocześnie wymaga od nas rezygnacji z niektórych planów czy aspiracji życiowych. Krytycy powiedzą, że rodzice potrafili zrobić dla nas to samo, kiedy byliśmy dziećmi. Jak powinniśmy więc podchodzić do opieki nad rodzicem?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka opieka rodzice opieka nad rodzicami

POLSKIE RADIO 24 "Nie mówcie, że będzie dobrze". Jak (nie) należy pomagać?

- Jeżeli jeszcze jedna osoba zadzwoni do mnie i powie: "nie martw się, wszystko będzie dobrze", to już nie będę odbierała więcej telefonów - mówią często matki wcześniaków. Psycholog Magdalena Rudyk zaleca, aby w trudnych sytuacjach pytać rodziców o to, czego potrzebują. - Czasem mogą to być rzeczy tak podstawowe, jak zrobienie zakupów, przygotowanie posiłku czy sprzątanie - podpowiada ekspertka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie POLSKA dziecko ciąża

Upały, tropikalne noce i burze. Powrót niebezpiecznej pogody

Fala upałów potrwa do końca długiego weekendu. Ale wraz ze zwrotnikowym powietrzem pojawi się duża wilgoć - prognozują synoptycy. - To oznacza niebezpieczne burze i ulewy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Walijewski, synoptyk i rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio IMGW pogoda prognoza pogody lato upały burze Grzegorz Walijewski Krzysztof Grzesiowski

Wypadki motocyklistów. Fatalny rok, przerażające statystyki

- W Polsce dramatycznie wzrosła liczba wypadków śmiertelnych z udziałem motocyklistów. W pierwszym kwartale tego roku liczba zabitych była o 100 proc. większa niż w roku ubiegłym - alarmował na antenie Jedynki Marcin Koczyba, dziennikarz Polskiego Radia, członek Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kierowcy Polskie Radio Kierowców ruch drogowy bezpieczeństwo na drodze motocykl prawo jazdy