Polskie Radio
Section05

sprawiedliwi wśród narodów świata

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ks. Burda: całym swoim życiem dojrzewali do męczeństwa

- Pan Bóg prowadził Ulmów w życiu i w ten sposób oni dorastali do heroicznej decyzji o przyjęciu Żydów, co doprowadziło do męczeńskiej śmierci poniesionej za wiarę w Chrystusa - mówił w Polskim Radiu 24 postulator procesu beatyfikacyjnego Ulmów ks. Witold Burda. Gościem audycji "Dziedzictwo współczesności" był także dr Wojciech Kozłowski z Instytutu Pileckiego, który opowiadał, co czują potomkowie zamordowanych za pomoc Żydom.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie Żydzi Magdalena Drohomirecka

"Byli bohaterami naszych narodów". W Belwederze wręczono medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

W Belwederze wręczono medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" kolejnym Polakom. Medalami przyznanymi przez izraelski Instytut Yad Vashem za pomoc Żydom w Polsce okupowanej przez Niemców odznaczeni zostali: Karolina Bobryk, Maria i Jan Cieślakowie, Mieczysław Lucerski, Julia i Jan Stemporowscy oraz Leokadia Szalińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żydzi Holokaust II wojna światowa

Waldemar Andzel o słowach prof. Engelking: niszczenie dobrego imienia Polski i Polaków

Waldemar Andzel na antenie Programu 1 Polskiego Radia odniósł się do słów prof. Barbary Engelking, wypowiedzianych w 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Według niego, opinie Engelking to "niszczenie dobrego imienia Polski i Polaków". - W takich sytuacjach trzeba bardzo mocno protestować - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Waldemar Andzel służby specjalne Holokaust Żydzi II wojna światowa Auschwitz

Zofia Kossak-Szczucka. Wybitna pisarka pomagająca Żydom

Zofia Kossak-Szczucka, polska powieściopisarka i publicystka, uczestniczka Powstania Warszawskiego odznaczona medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" zmarła 55. lat temu, 9 kwietnia. Pochodziła z artystycznej rodziny Kossaków. Była wnuczką Juliusza, bratanicą Wojciecha i siostrą stryjeczną Heleny Samozwaniec oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Zofia Kossak II wojna światowa

"Rodzina Ulmów jest tego przykładem". Dr Hanus o heroizmie Polaków ratujących Żydów

- Rozpatrując wielkość pomocy Polaków dla ludności żydowskiej należy pamiętać, że na terenie okupowanych ziem polskich, za pomoc Żydom w najmniejszej nawet formie, groziła kara śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk z rzeszowskiego oddziału IPN dr Wojciech Hanus. - Ukrywanie i niesienie pomocy społeczności żydowskiej było aktem wielkiego poświęcenia i heroizmu, a rodzina Ulmów jest tego najlepszym przykładem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Tadeusz Płużański Żydzi II wojna światowa

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Kuria w Przemyślu zaprasza wszystkich wiernych

- Zaproszenie zostanie wystosowane do wszystkich wiernych w kraju, więc myślę, że każdy, kto będzie chciał fizycznie wziąć udział w uroczystości, będzie miał taką możliwość - powiedział kanclerz kurii metropolitalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski zapowiadając mszę św. beatyfikacyjną rodziny Ulmów. - Bezpłatne bilety wstępu będą rozprowadzane za pośrednictwem wszystkich diecezji w kraju - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony podkarpackie chrześcijaństwo Kościół katolicki Ulmowie

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Papież Franciszek wybrał datę

Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Informację o decyzji papieża Franciszka przekazała archidiecezja przemyska. Przedstawicielem papieża i głównym celebransem mszy beatyfikacyjnej będzie kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Kościół katolicki beatyfikacja Ulmowie Żydzi II wojna światowa

S. Magdalena Abramow-Newerly: matka Matylda Getter otwierała serca

- W sposób naturalny wśród dzieci katolickich ukrywano dzieci żydowskie. To z jednej strony była dosyć spontaniczna akcja, a z drugiej - bardzo dobrze zorganizowana. Szacujemy dzisiaj, że ponad 120 sióstr Rodziny Maryi pod wodzą matki Matyldy Getter brało udział w ratowaniu Żydów. W tej chwili 22 siostry otrzymały medale Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - mówiła w Dwójce siostra Magdalena Abramow-Newerly, przełożona Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dyrektor Muzeum Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Szczęsny Feliński Igor Newerly Jarosław Abramow-Newerly literatura Dorota Gacek Dwójka Żydzi