Polskie Radio
Section05

sprawiedliwi wśród narodów świata

Maria Kotarba. "Mateczka", która ryzykowała własnym życiem, aby pomóc innym

30 grudnia 1956 roku zmarła Maria Kotarba. W czasie pobytu w niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz ta odważna kobieta pomagała Żydówkom Lenie Mańkowskiej i Gucie Bankier. Za swoje poświęcenie w 2005 roku została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia Europy II wojna światowa Żydzi III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust śmierć

Andrzej Miłosz. "Był kimś w rodzaju zwariowanego Kmicica"

21 września 2002 roku zmarł Andrzej Miłosz. Był nie tylko reportażystą, twórcą filmów dokumentalnych, lecz także człowiekiem, który podczas II wojny światowej pomagał ratować Żydów z wileńskiego getta. Wraz ze swoim bratem poetą i noblistą Czesławem Miłoszem otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Czesław Miłosz FILM dokument reportaż Armia Krajowa II wojna światowa

Prezydent Duda na łamach portalu społeczności żydowskiej: mimo groźby śmierci, Polacy ocalili życie tysięcy Żydów

Mimo że zgodnie z prawem wprowadzonym przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej Polakom groziła śmierć za ukrywanie Żydów, tysiące z nich otrzymało wsparcie pozwalające ocalić im życie - przypomina prezydent RP Andrzej Duda w artykule, który ukazał się na łamach popularnego portalu społeczności żydowskiej w Australii i Nowej Zelandii J-Wire.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Ulmowie Andrzej Duda Nowa Zelandia Żydzi HISTORIA okupacja niemiecka historia Polski II wojna światowa polityka historyczna

PR24 "Patrzyli na świat szerzej, wierzyli, że każde życie ma sens". Ks. Mętlewicz o rodzinie Ulmów

- Świat patrzy przez pryzmat: liczy się to, co moje, moja rodzina, moje dobro, mój dom. A Ulmowie patrzyli szerzej - że każde życie ma sens, szczególnie to zagrożone, wykluczone i skazane na śmierć - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Mętlewicz z UKSW o beatyfikowanych w niedzielę Wiktorii i Józefie Ulmach wraz z dziećmi. Historię ich życia i uwarunkowania społeczne życia w podkarpackiej wsi w czasach niemieckiej okupacji przybliżył z kolei dr Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie historia Polski Żydzi II wojna światowa Kościół Kościół katolicki POLSKA

Beatyfikacja Ulmów. Prezydent Duda: ich tragedia jest przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i totalitaryzmem

- Przykład rodziny Ulmów - tak tragiczny i jednocześnie tak chwalebny - jest wzorcem i inspiracją dla najszlachetniejszych humanitarnych postaw, a zarazem przestrogą przed złem szerzonym przez nienawiść, rasizm i totalitaryzm - powiedział prezydent Andrzej Duda. W rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News wyraził przekonanie, że "dzieje tych skromnych, cichych bohaterów przemienią wiele ludzkich serc".
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie Watykan aktualności katolickie POLSKA Watykan Andrzej Duda II wojna światowa Żydzi społeczeństwo

Historyk Instytutu Pileckiego: w Markowej, wsi Ulmów, zażyłości między Polakami i Żydami sięgały dziesięcioleci

- W latach 20. i 30. XX wieku praktycznie w każdej polskiej miejscowości mieszkało kilka rodzin żydowskich. Żydzi uczęszczali do miejscowych szkół, mieszkali płot w płot ze swoimi chrześcijańskimi sąsiadami. Dla pokolenia naszych dziadków i pradziadków to nie było nic niezwykłego - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Kamil Kopera, historyk z Instytutu Pileckiego 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Ulmowie Instytut Pileckiego II wojna światowa II Rzeczpospolita beatyfikacja Kościół katolicki Generalne Gubernatorstwo Hans Frank zbrodnie wojenne

PR24 Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezes IPN: to ogromna szansa na opowiadanie historii polskiego narodu

- Sam proces beatyfikacji to oczywiście kwestia związana z Kościołem katolickim i wymiarem duchowym. Natomiast my, jako historycy, dostrzegamy ogromną szansę na opowiadanie historii narodu polskiego w czasie II wojny światowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski IPN Karol Nawrocki Kościół katolicki Ulmowie II wojna światowa

KPRP pokaże historię Ulmów Polsce i światu. "Trzeba tak działać, by ta wiedza była powodem dumy Polaków"

- W czasach plastikowych bohaterów i wirtualnych idoli, historia rodziny Ulmów to prawdziwa opowieść o prawdziwych bohaterach - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta i sekretarz Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów Grażyna Ignaczak-Bandych. - Chcemy o rodzinie Ulmów opowiadać Polsce i światu - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Ulmowie II wojna światowa prezydent

Mieczysław Fogg. 33. rocznica śmierci niezapomnianego artysty

Bard powstańczej Warszawy. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W serwisie Polskiego Radia przygotowanym dla uczczenia Mieczysława Fogga odnajdziemy zarówno artystę znanego wszystkim, jak i tego, o którym możemy wiedzieć trochę mniej. A to wszystko przy dźwiękach jego niezapomnianych piosenek, których można słuchać na okrągło! 
Zobacz więcej na temat:  serwisy specjalne Mieczysław Fogg Powstanie Warszawskie II wojna światowa HISTORIA

Beatyfikacja rodziny Ulmów. "Chcemy Polsce i światu powiedzieć o polskich postawach"

Wystawy w kraju i za granicą, filmy, wielka mozaika rodzinnych portretów, a także specjalna lokomotywa kursująca między Polską a Niemcami - to wybrane działania mające upowszechnić historię rodziny Ulmów przed ich beatyfikacją zaplanowaną na 10 września. O inicjatywach upamiętniających polską rodzinę zamordowaną przez Niemców w 1944 roku za pomoc Żydom mówiono dziś w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ulmowie historia Polski II wojna światowa Holokaust społeczeństwo