Polskie Radio
Section05

środowisko

Holenderski dziennik: zielony sen lewicy o wyeliminowaniu aut spalinowych staje się koszmarem ciężko pracujących

Propozycja wprowadzenia przez rząd nowej opłaty drogowej od samochodów benzynowych jest nierozsądna, a wręcz szalona - podkreślono w komentarzu redakcyjnym dziennika "De Telegraaf". Zielony sen lewicy o wyeliminowaniu aut spalinowych staje się koszmarem ciężko pracujących Holendrów - oceniła holenderska gazeta.
Zobacz więcej na temat:  samochód samochody ekologia Holandia Europa ŚWIAT kierowca

ART. SPONSOROWANY Gospodarka obiegu zamkniętego w McDonald's

Gospodarka obiegu zamkniętego stanowi jeden z filarów polityki środowiskowej, klimatycznej i gospodarczej. Tempo wytwarzania odpadów jest coraz szybsze, dlatego tak ważne jest wprowadzenie gospodarki cyrkularnej do modelu produkcji i konsumpcji. Projekt rozporządzenia dotyczący Opakowań i Odpadów Opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR) będzie dla wielu sektorów w tym dla branży gastronomicznej, dużym wyzwaniem. McDonald's Polska już od kilku lat wdraża gospodarkę cyrkularną opakowań i edukuje swoich konsumentów na temat zasadności wdrażania rozwiązań z zakresu obiegu zamkniętego.
Zobacz więcej na temat:  ekologia opakowanie

Energia jądrowa odpowiedzią na wyzwania w energetyce? "Może być rozwiązaniem wielu problemów"

Przed Polską XXI w. stoją wielkie wyzwania takie jak wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych, zmiany klimatyczne czy rosnące zapotrzebowanie na energię. Paliw kopalnych, w zależności od różnych prognoz, wystarczy prawdopodobnie na kilkadziesiąt lat. Zmiany klimatyczne postępujące w nieznanym dotąd tempie wymagają natychmiastowych działań w postaci zahamowania, a przynajmniej znacznego ograniczenia zużycia paliw bazujących na węglowodorach. Natomiast rosnące zapotrzebowanie na energię, będące w dużej mierze wyznacznikiem postępu i rosnącego poziomu życia, wymaga stabilnych i bezpiecznych źródeł energii.
Zobacz więcej na temat:  energetyka OZE energia elektrownia atomowa GOSPODARKA

50 lat temu powstał pierwszy polski elektryczny samochód miejski

W kwietniu 1973 r. ukończono budowę prototypu samochodu elektrycznego, nazwanego City car Melex. Był to pierwszy zbudowany w Polsce elektryczny samochód miejski. Projekt zakończył się na etapie prototypu, ale różnego rodzaju elektryczne Melexy "do zadań specjalnych" produkowane są do dziś.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność ekologia powietrze emisja co2

Zbigniew Kuźmiuk krytycznie o przyjęciu "Fit for 55": wszyscy za to zapłacimy

Rozwiązania zawarte w pakiecie "Fit for 55" uderzą po kieszeni każdego zwykłego Europejczyka - ocenił europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. - Mam nadzieję, że wybory do Parlamentu Europejskiego i w poszczególnych krajach, gdzie zmieniają się władze, doprowadzą do tego, że przyjdzie jakieś otrzeźwienie - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Zbigniew Kuźmiuk Fit for 55 Unia Europejska ekologia ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Dr Popławski: czas na działania Polski, Europy Środkowej. Chiny mogą wyprzeć nas z rynku elektromobilności

- Polska, Europa Środkowa powinny zareagować. Konieczne są subsydia na wzór wprowadzonych przez USA i ochrona elektromobilności przed zalewem produkcji z Chin, inaczej unijna motoryzacja przegra globalny wyścig, a Niemcy mogą zrezygnować ze środkowoeuropejskich podzespołów na korzyść chińskich. Obecnie to nie Europa Środkowa, ale Chiny mają przewagi w produkcji części do samochodów elektrycznych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), autor analizy "Globalne starcie o elektromobilność zagrożeniem dla Europy Środkowej?".
Zobacz więcej na temat:  samochody samochody elektryczne samochody hybrydowe ekologia Unia Europejska paliwa paliwa alternatywne klimat POLSKA NASZ WYWIAD elektromobilność Chiny USA Niemcy motoryzacja przemysł innowacje technologie

TYLKO U NAS "Nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją". Resort klimatu o zakazie sprzedaży aut spalinowych

Polska głosowała przeciw zakazowi rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 roku. Nietransparentne i nieformalne dyskusje, w trakcie których Niemcy forsują rozwiązania korzystne głównie dla swojego rynku, pokazują, że nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w specjalnym komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  samochody samochody elektryczne samochody hybrydowe ekologia Unia Europejska paliwa paliwa alternatywne klimat GOSPODARKA POLSKA TYLKO U NAS Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zakaz rejestracji aut spalinowych. Minister Moskwa: ten dokument to mariaż ideologii i niemieckiego biznesu

- Cała narracja w tym dokumencie koncentruje się na tym, co trzeba zrobić, żeby ograniczyć emisję do 2035 r. [...] Bez analizy wpływu na społeczeństwo, na gospodarkę - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odnosząc się do zakazu rejestracji aut spalinowych po 2035 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Moskwa Unia Europejska samochody Katarzyna Gójska

"To nasze dziedzictwo narodowe". Małgorzata Golińska o polskich lasach

- Lasy to nasze dziedzictwo narodowe i 30 proc. powierzchni kraju. Trudno sobie wyobrazić, żeby poza Polakami miał tym zarządzać ktoś inny - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia Lasy Państwowe ministerstwo środowiska Małgorzata Golińska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Prawo i Sprawiedliwość Sejm UE Unia Europejska Parlament Europejski Polskie Radio 24

Fundusze Europejskie w Polsce. Pomagają chronić zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt

W Polsce żyje nawet 57 tys. różnych gatunków zwierząt. Fundusze Europejskie pomagają chronić m.in. te zagrożone wyginięciem. - Najbardziej znane gatunki, które udało się objąć ochroną czy monitoringiem, to żubry i rysie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie infrastruktura Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda Izabela Kostyszyn

Udział samochodów elektrycznych w sprzedaży nowych aut w Europie sięgnie 24 proc. do 2030 r.

Do 2030 r. udział samochodów elektrycznych w całkowitej sprzedaży nowych pojazdów w Europie wyniesie 24 proc. - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Oceniono, że w najbliższych czterech latach na światowym rynku może pojawić się 160 nowych modeli elektryków.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne samochody hybrydowe samochód kierowca kierowcy drogi ekologia elektromobilność GOSPODARKA