Polskie Radio
Section05

starożytna Grecja

Co we współczesnych igrzyskach zostało ze starożytnej tradycji olimpijskiej?

W starożytnej Olimpii na Peloponezie wszyscy uczestnicy igrzysk, a byli to tylko mężczyźni, rywalizowali nago. Igrzyska te były największym świętem. I to wcale nie sportowym, a religijnym, na cześć Zeusa. Co z tych starożytnych tradycji pozostało do czasów współczesnych?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka olimpiada igrzyska igrzyska olimpijskie Martyna Matwiejuk Marek Węcowski tradycja Grecja starożytność

Świat Mykeńczyków w poezji Homera. Czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?

Bohater spotkania "Po drugiej stronie lustra" prof. Kazimierz Lewartowski jest badaczem cywilizacji egejskich z epoki brązu ze szczególnym uwzględnieniem kultury mykeńskiej, która rozwijała się między 1700 a 1100 r. p.n.e. Świat Mykeńczyków (Achajów) został na wieki utrwalony w poezji Homera, ale czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Grecja Kazimierz Lewartowski Homer

Greccy żołnierze przetestowali zbroję sprzed 3500 lat. "Nadaje się do walki"

Odnaleziona w miejscowości Dendra mykeńska zbroja to jeden z najstarszych znanych egzemplarzy pancerza używanego przez europejskich wojowników. Od czasu jej odkrycia w 1960 roku nie było jasne, czy był to strój ceremonialny, czy też nadawał się do bitwy. Teraz zagadkę tę rozwikłali historycy we współpracy ze współczesnymi greckimi żołnierzami. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytność wojsko odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Prof. Włodzimierz Lengauer: bez zaplecza bibliotecznego nie ma pracy naukowej

Prof. Włodzimierz Lengauer to wybitny badacz antyku, autor licznych publikacji poświęconych historii starożytnej Hellady, specjalista w zakresie greckiej religii i kultury, erudyta, poliglota. W audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiedział o swoich młodzieńczych zainteresowaniach, ścieżce naukowej i niezbędnym warsztacie badacza. 
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lengauer Grecja Uniwersytet Warszawski Katarzyna Kobylecka starożytność

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Cypr odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki historia Europy Grecja Włochy starożytność starożytny Rzym kuchnia włoska kuchnia grecka

Ślady bytności starożytnych Hellenów. Dlaczego przybywali w odległe krainy?

Podróżując po krajach śródziemnomorskich - nie tylko europejskich, ale także bliskowschodnich czy afrykańskich - znajdujemy ślady bytności starożytnych Hellenów. Zasięg ich cywilizacyjnych wpływów był imponujący, choć nigdy Grecy nie stworzyli jednolitego państwa. Jak zatem udało im się zachować grecką tożsamość oraz poczucie kulturowej wspólnoty?
Zobacz więcej na temat:  starożytność Katarzyna Kobylecka Grecja archeologia

Skąd się wzięły wybory? Historia o demagogu, który ukształtował demokrację

"Nasz ustrój polityczny nie jest naśladownictwem obcych praw, a my sami jesteśmy wzorem dla innych. Nazywa się ten ustrój demokracją", mówił, według historyka Tukidydesa, w V w. p.n.e. polityk ateński Perykles. 2,5 tysiące lat po tych słowach – w oczekiwaniu na wybory parlamentarne – warto przyjrzeć się greckim początkom demokratycznego systemu.
Zobacz więcej na temat:  Grecja demokracja polityka filozofia społeczeństwo Ateny

Nie tylko "Mitologia". Życie i twórczość Jana Parandowskiego

Jan Parandowski był pisarzem, eseistą i tłumaczem literatury. Znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną. Wielką popularność przyniosła mu wielokrotnie wznawiana "Mitologia". Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Mało kto jednak wie, że Parandowski był także... medalistą olimpijskim.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Jan Parandowski mitologia starożytność