Polskie Radio
Section05

TEATR

"Trójka pod Księżycem" – kulturalny finał października

Zakończony XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu, otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – tymi wydarzeniami z rożnych dziedzin życia kulturalnego zamknęliśmy październikowy program "Trójki pod Księżycem".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Sztuki Nowoczesnej Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski agata grenda Teatr Wybrzeże Adam Orzechowski Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie Bogusław Deptuła Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Irena Jun: wiersz był moim towarzyszem od dziecka

- Moja matka, której wszystko zawdzięczam, była poetką z zamiłowania - pisała wiersze i mówiła wiersze. Ja też próbowałam je wymyślać, gdy miałam, zdaje się, 4 lata. "Złocisty listopadzie, co mieszkasz na złocistych liściach. Kocham Ciebie listopadzie", napisałam. Dziś zarówno mnie to rozczula, jak i rozśmiesza - mówiła w Dwójce aktorka Irena Jun.
Zobacz więcej na temat:  Monika Pilch Dwójka Irena Jun KULTURA poezja wiersze Teatr Studio

"Faust" w Teatrze Narodowym. Cezary Kosiński: trzeba zmierzyć się z goryczą

- Mam wrażenie, że dzisiejsze czasy przerosły nawet tę gorycz, która jest w "Fauście" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Cezary Kosiński, który wcieli się w tytułową rolę dramatu Johanna Wolfganga von Goethego. Czy spektakl Teatru Narodowego w Warszawie nawiąże do współczesnych czasów?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska cezary kosiński Teatr Narodowy w Warszawie Johann Wolfgang von Goethe Faust

"Po chińsku do ciebie mówię". Słuchowisko według sztuki Savyon Liebrecht w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Słuchowisko opowiada o konflikcie między ocalałymi z Zagłady obsesyjnie powracającymi do przeszłości i tymi, którzy chcą o niej zapomnieć. Rodzina polskich Żydów, którzy po wojnie osiedlili się w Izraelu, usiłuje ułożyć sobie życie od nowa. Ich straszne przeżycia, traumy Holokaustu, są dziedziczone przez dzieci i wracają jak bóle fantomowe. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Waldemar Modestowicz Savyon Liebrecht Michał Sobelman Maciej Kubera Wiktoria Gorodeckaja Sara Lityńska Olga Sarzyńska Katarzyna Dąbrowska Piotr Chomik Michał Sitarski pr poleca słuchowisko

Elżbieta Barszczewska. Przedwojenna gwiazda polskiego wielkiego ekranu

- Kiedy mama wchodzi na scenę, to jest tak, jakby się w niej zapalała jakaś lampka. Ona pali się przez cały czas spektaklu i zmienia ją tak właściwie prawie że nie do poznania - wspominał syn aktorki Juliusz Wyrzykowski w audycji Anny Retmaniak z cyklu "Portret słowem malowany". - Teatr bowiem traktowała jak inny, ważniejszy świat - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy historia teatru HISTORIA kino FILM aktorzy aktor aktorstwo

Stanisław Radwan. Posłuchaj głosu kompozytora z archiwum Polskiego Radia

– Najchętniej robię wszystko. Poza muzyką – żartował Stanisław Radwan w radiowej rozmowie z Krzysztofem Litwinem w 1984 roku, gdy miał już na koncie setki utworów muzycznych. Kompozytor zmarł 14 października 2023 roku w wieku 84 lat. Zapraszamy do wysłuchania jego radiowych opowieści o życiu, muzyce i ludziach, z którymi był związany.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan historia Polski HISTORIA kompozytor MUZYKA Krzysztof Penderecki