Polskie Radio
Section05

Tomasz Zapert

PR24 Zapomniane oblicze Związku Literatów w PRL-u. Tomasz Potkaj o swojej najnowszej książce

- Ranga Związku Literatów z każdym rokiem po 1989 malała. Dzisiaj jest niewielka. [...] Postanowiłem napisać książkę o czasach, w których Związek ten był potrzebny do wszystkiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Potkaj, autor "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Związek Literatów Polskich

Tomek Wilmowski jako "swojski Indiana Jones". Biografia Alfreda Szklarskiego

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu pisarzowi. Co wiemy o Alfredzie Szklarskim? Jego portret przedstawiony przez Jarosława Molendę w biografii "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" może zaskakiwać.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie historia Polski

Maria Jentys-Borelowska o Arturze Grottgerze

- Artur Grottger był pierwszym malarzem, z którym się zetknęłam, i to właśnie dzięki niemu poznałam sztukę malarską. Urzekła mnie ona, oczarowała. Była w niej groza, tajemniczość, coś niezwykłego, dlatego fascynacja, podziw, zainteresowanie sztuką malarską zostało ze mną już na zawsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Jentys-Borelowska (pisarka, publicystka).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń KULTURA malarstwo KSIĄŻKA Artur Grottger

Pisanie o historii. Los jest bezkonkurencyjnym scenarzystą

Czy historia może stać się tworzywem poczytnej beletrystyki? Jak zainteresować współczesnych czytelników nauką zwaną przez starożytnych nauczycielką życia? Na ile pisarz ma prawo manipulować autentycznymi wydarzeniami i biografiami rzeczywistych postaci? M.in. o tym w "Trójce literackiej" rozmawiał ze swoim gościem Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KULTURA historia Polski II wojna światowa Holokaust Trójka

Twórczość Marka Twaina. "Niesłusznie kojarzony jest tylko z literaturą młodzieżową"

- Twain gustował we wszystkich formach małych próz. Przez całe swoje życie pisał tego ogromną ilość. Notabene, to, co jest najzabawniejsze, to, co było jego szczytowym osiągnięciem w sensie literackim, mało cenił - mówi w Polskim Radiu 24 Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego). 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA USA Krzysztof Masłoń

Tragiczni celebryci: kiedy popularność niszczy życie prywatne

Andrzej Zaucha był gwiazdą estrady, a jego piosenki śpiewała cała Polska. Bohdan Smoleń tę Polskę rozśmieszał do łez. A jednak obaj, chociaż osiągnęli niekwestionowane sukcesy, byli gwiazdami PRL i lat późniejszych, zapłacili za to bardzo wysoką cenę. I stali się bohaterami książek Katarzyny Olkowicz "Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy" oraz "A tam, cicho być!". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Trójka

PR24 Pomiędzy matką a żoną, książka "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

- Bardzo chciałam pokazać matkę Baczyńskiego, bo ta postać jest dzisiaj zapomniana, przed wojną była to bardzo znana, szanowana i wykształcona kobieta, autorka podręczników i książek dla dzieci, nie była to zwykła gospodyni domowa. Chciałam oddać jej hołd - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zyskowska, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie

PR24 "Wrzesień ambasadora". Kościński: Drexel Biddle zrobił dla Polski więcej, niż można się było spodziewać

- Stany Zjednoczone we wrześniu 1939 r. mogły zaoferować Polsce "życzliwą neutralność" i tak właśnie było. Od ambasadorów Wielkiej Brytanii czy Francji Józef Beck chciał zupełnie czegoś innego, choćby ofensywy, i tego się nie doczekał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kościński, autor książki "Wrzesień ambasadora".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Krzysztof Masłoń

"Na tropach Smętka" - wyjątkowe wydanie fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza

- Mamy przed sobą, dzięki wydawnictwu Księży Młyn z Łodzi, wersję oryginalną z pierwszej edycji tej fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza z roku 1936. Jest to bowiem wersja pierwotna, której w PRL nie można było opublikować - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. W audycji uczestniczył także Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Melchior Wańkowicz Krzysztof Masłoń społeczeństwo