Polskie Radio
Section05

Warszawa

Tadeusz Sumiński. Powstaniec warszawski, który pokochał fotografię

W historii zapisał się nie tylko jako jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego krajobrazu, lecz także żołnierz Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego brał udział m.in. w wyzwoleniu "Gęsiówki", czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Warszawie (KL Warschau). 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy Powstanie Warszawskie fotografia Armia Krajowa II wojna światowa zdjęcia

Poselstwo z Moskwy i próba upokorzenia Rzeczpospolitej

Poselstwo przysłane przez cara do Warszawy w 1650 roku było dla Polaków i Litwinów szokiem. Moskale stawiali osłabionej Rzeczypospolitej absurdalne i hańbiące żądania, a w razie ich niespełnienia, grozili wojną. Jednocześnie upierali się, że to państwo polsko-litewskie dąży do zerwania pokoju. Kreml pokazał, że przy realizacji imperialnych celów i ich usprawiedliwianiu potrafi dowolnie naginać rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dyplomacja wojna negocjacje Moskwa

Tadeusz Kotarbiński. "Żyć rozumnie. Trzeźwo sądzić. Z ponętnych urojeń wyzdrowieć"

– Żyć rozumnie. Odtrącić złudne opowieści. Trzeźwo sądzić. Z ponętnych urojeń wyzdrowieć. I temu tylko ufać, co zawrze w swej treści (...), rozwagi podpowiedź – pisał prof. Tadeusz Kotarbiński. Dziś mija 139 lat od urodzin tego wybitnego filozofa, etyka i logika, twórcy prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Lwów etyka Tadeusz Kotarbiński historia Polski

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 42. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo literatura książki Kraków Powstanie Warszawskie Kościół katolicki

Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Jest decyzja ws. Łukasza Ż.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi Ż, sprawcy śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. We wrześniu mężczyzna pędził volkswagenem z prędkością ponad 200 km/h i uderzył w tył forda, którym podróżowała czteroosobowa rodzina. Pasażer pojazdu zginął na miejscu, a jego żona i 2 dzieci zostały ranne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wypadek samochód społeczeństwo policja prokuratura przestępczość

Akcja pod Arsenałem: odbić "Rudego" z rąk Gestapo. Posłuchaj wspomnień świadków

– Mimo lat, jakie upłynęły od tych chwil, wydaje mi się, że pamiętam dobrze wszystkie szczegóły tej akcji. Cały nasz wysiłek, całą wolę działania skupiliśmy wówczas na jednym: odbiciu naszego kolegi i przyjaciela Janka Bytnara – wspominał przed radiowym mikrofonem Stanisław Broniewski ps. Orsza, dowódca akcji pod Arsenałem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Szare Szeregi Niemcy Jan Bytnar okupacja niemiecka