Polskie Radio
Section05

Wojciech Jaruzelski

Dlaczego zbrodniarze stanu wojennego nie zostali rozliczeni? Historyk IPN wskazał szczególną datę

- Główną przyczyną, dla której stan wojenny nie został rozliczony, było to, jak się kończył system w Polsce, czyli nie w wyniku rewolucji, ale ewolucji, czyli porozumienia między częścią władzy a częścią opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Grzegorz Majchrzak POLSKA HISTORIA PRL stan wojenny

Marek Sawicki: stan wojenny przyspieszył przemiany demokratyczne

- Stan wojenny był próbą nastraszenia Polaków i odwiedzenia ich od demokratycznych nadziei i aspiracji. Wydaje mi się, że akurat w tym względzie na dłuższą metę ta próba się nie udała, bo przekorna dusza Polaków sprawiła, że rzeczywiście w 1989 roku udało się już tę władzę pogonić - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki, poseł PSL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Marek Sawicki POLSKA HISTORIA PRL stan wojenny

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski wspomnienie Warszawa 13 grudnia Trójka

"Pamiętajmy o wszystkich ofiarach". Apel prezes TK w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zaapelowała, by pamiętać o wszystkich ofiar stanu wojennego. - Każdy, kto ma dziś instrumenty prawne powinien z nich korzystać, aby naprawić krzywdy, które nasi rodacy naszym rodakom wyrządzili - powiedziała w poniedziałek prezes TK.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL zbrodnie sowieckie śmierć pamięć historia Polski Julia Przyłębska POLSKA społeczeństwo

"To był ewidentnie pucz". Prof. Piotr Grochmalski o stanie wojennym

- Po dzień dzisiejszy nie mamy dokładnej analizy logistycznej, jaka była ilość przygotowanych szpitali polowych, czyli na ile dziesiątek tysięcy ofiar przewidywano skutki wprowadzenia stanu wojennego. (...) Ten element moim zdaniem nadal jest kluczem do odpowiedzi na pytanie: w jakich sytuacjach brzegowych wprowadzano stan wojenny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel stan wojenny historia Polski PRL POLSKA HISTORIA

Zofia Romaszewska: Jaruzelski zdradził Polskę, to było wyjątkowo parszywe

- W stanie wojennym mieliśmy masę wzajemnej solidarności, ciepła, wspomagania się, budowaliśmy nasz kraj. Jednak okazało się, że nic z tego nie będzie, bo nas internują. (...) W porównaniu z czasami stalinowskimi to czasy Jaruzelskiego więzienia były jednak dużo łaskawsze - wspominała w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska, działaczka opozycji antykomunistycznej PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik PRL okrągły stół Zofia Romaszewska Komitet Obrony Robotników

40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Andrzej Gelberg: dzięki Solidarności Polacy podnieśli się z kolan

- Niestety Jaruzelski osiągnął jeden cel, Polacy przez te 16 miesięcy "Solidarności" zachowywali się zupełnie inaczej niż wcześniej, podnieśli się z kolan, poczuli, że jest ich wielu, i stali się lepsi. Jaruzelski pokazał im w stanie wojennym, że wcale nie są lepsi, że są tchórzliwi, byle jacy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Antoni Trzmiel

"To była obca, narzucona władza". Premier na obchodach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

- Po roku 1980 mieli pełną jasność, że Polacy chcą wolności, chcą Solidarności i władza komunistyczna nie ma poparcia w polskim narodzie, władze komunistyczna jest władzą obcą, narzuconą - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki stan wojenny PRL historia Polski infografika

"Adam Michnik to dziecko reżimu komunistycznego". Rzymkowski o nagraniach z 2000 r.

Na antenie TVP1 w programie "Kwadrans polityczny" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski odniósł się do nagrania, które zostało opublikowane w "Magazynie śledczym Anity Gargas". Materiał pokazywał spotkanie naczelnego "Gazety Wyborczej" z Wojciechem Jaruzelskim w 2000 r. Jak stwierdził polityk, "Adam Michnik to nie jest człowiek, który wyrósł z tradycji polskiej prawicy czy z tradycji Polski niepodległej. Jest to dziecko reżimu komunistycznego". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Tomasz Rzymkowski stan wojenny Adam Michnik

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tomasz Truskawa: zniszczono wiarę w to, że może być lepiej

- Był to czas niezwykle trudny i podły, dlatego, że zniszczono nadzieję, która towarzyszyła polskiemu społeczeństwu od czasu sierpniowych strajków, powstania Solidarności. Zniszczono wiarę w to, że może być lepiej w naszej ojczyźnie rządzonej przez komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA PRL historia Polski stan wojenny

"Zdrada". Prof. Bogdan Musiał o relacji między Michnikiem i Jaruzelskim

- W moim przekonaniu jest to zdrada, bo ten człowiek był formalnie po stronie "Solidarności", po drugiej stronie barykady - tak o spotkaniu Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim w 19. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, mówił prof. Bogdan Musiał (historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, w latach 80. górnik kopalni "Wujek").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik PRL okrągły stół