Polskie Radio
Section05

world music

Świąteczne palmy z pogranicz

W tym roku święta wielkanocne w zachodniej i wschodniej tradycji obchodzone są w jednym czasie. Odwiedzamy parafię greckokatolicką przy ul. Miodowej w Warszawie, gdzie od kilkunastu lat przez wspólnotę wolontariuszy są przygotowywane palmy do poświęcenia, jest to też element integracyjny wśród społeczności ukraińskiej w Warszawie – mniejszości i migrantów z Ukrainy. Jakie są tradycje związane z Niedzielą Palmową w tradycji wschodniej i jak wyglądają przygotowywania do świąt?
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor Mariana Kril Litwa Ukraina Wielkanoc Niedziela Palmowa Wielki Tydzień

Wieś inspiruje i triumfuje! Podsumowujemy polską fonografię folkową 2024

W sobotnim "Poranku Dwójki" podsumowujemy najnowszą odsłonę radiowego konkursu fonograficznego na Folkowy Fonogram Roku 2024 - czyli konkurs na najlepsze płyty z muzyką korzeni, inspirowaną tradycją, minionego roku. W naszym studiu wyniki i werdykt komentować będą jurorzy konkursu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Piotr Kędziorek Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Aleksandra Tykarska Patrycja Zisch Ula Nowak Hanna Szczęśniak Łukasz Komła Tomasz Janas Michał Wieczorek

Niewyczerpane źródła inspiracji. Nierozpoznana wieś Radical Polish Ansambl

„Nierozpoznana wieś” Radical Polish Ansambl. Jaka jest wieś, którą portretuje radykalny skrzypcowy sekstet z dżazem? Nieco dzisiejsza, nieco dawna, wciąż mglista. Kusi niespożytym źródłem inspiracji i wspólnotowością. O zwycięskim Folkowym Fonogramie Roku 2024 członkowie RPA rozmawiają z Aleksandrą Tykarską.
Zobacz więcej na temat:  folklor Aleksandra Tykarska folk Nowa Tradycja fonografia Folkowy Fonogram Roku

Dryf ku Nierozpoznanej wsi. Folkowe Fonogramy 2023 i 2024

Oryginalny, pełen fantazji i polotu, mieszający w uszach, sercu i głowie. Taki jest "Dryf" grupy Odpoczno, album na którym harmonie, melodie i rytmy przeszłości i teraźniejszości przenikają się, zagłuszają i współgrają - jazzowo i progresywnie, elektronicznie i rockowo, improwizatorsko i tradycyjnie.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk Dwójka muzyka współczesna Nowa Tradycja Hanna Szczęśniak muzyka elektroniczna tradycja

Wieszcz i mentor i jego związki z Polską. 2025 rokiem Čiurlionisa

Mistrz wschodnioeuropejskiego symbolizmu, malarz, kompozytor, pisarz, a także fotograf Mikolajus Konstantinas Čiurlionis – najwybitniejsza postać kultury litewskiej przełomu XIX i XX w. Jego dorobek artystyczny, który powstał w przeciągu zaledwie dekady, wywarł ogromny wpływ na sztukę i kulturę Litwy, gdzie uznawany jest za narodowego wieszcza. Urodził się 22 września 1875 r. w miejscowości Orany (lit. Varėna) na Litwie, ale młodość spędził w Druskiennikach i Płungianach, gdzie grał w orkiestrze księcia Ogińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor Aleksandra Tykarska Litwa malarstwo

Miłość silniejsza niż śmierć. Adam Strug zaprasza na Ars Moriendi

- Stworzyliśmy coś, co roboczo nazywamy festiwalem, ale szukamy lepszej nazwy. To interdyscyplinarna całość o nazwie Ars Moriendi, obejmująca sztuki muzyczne, plastyczne i literaturę. Najprawdopodobniej rozszerzymy to jeszcze, przed nami pierwsza edycja - mówił w 2023 roku w Dwójce Adam Strug, kurator festiwalu Ars Moriendi. W tym roku zaprasza na jego kolejną odsłonę w powiecie radomskim.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok