Polskie Radio
Section05

wystawa

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Kordegarda Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Sadley KULTURA Dwójka SZTUKA

"Jedzenie w sztuce": smakowita wystawa w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

"Jedzenie w sztuce" to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której konfrontowane są ważne obszary życia z refleksjami artystów, analizowane zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Tematami wcześniejszych ekspozycji były: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów. Wystawa będzie czynna przez blisko rok, od 11 kwietnia 2024 roku do 16 marca 2025 roku, i towarzyszyć jej będzie wiele interesujących wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK malarstwo fotografia Kraków jedzenie Radosław Nałęcz Trójka

Kryzys i odrodzenie w Zachęcie. Wystawa "Z popiołów"

W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki można oglądać niezwykłą ekspozycję. - "Z popiołów" jest wystawą, która krąży wokół figury Feniksa - opowiada Michalina Sablik, kuratorka. - Pierwsza część opowiada o rzeczywistości wielokryzysu. Obecnie mamy nie tylko kryzys klimatyczny, ale także ekonomiczny i społeczny. Druga część pokazuje wizje ekologiczno-technologicznej przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zachęta kryzys klimatyczny

"Barbarzyńskim ogromem przytłacza Notre-Dame", "ma być rozebrana". Wieża Eiffla i jej początki

135 lat temu Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę na właśnie ukończonej paryskiej wieży. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla Francja architektura sztuka współczesna Paryż

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA KULTURA ekologia Zachęta Marta Zinkiewicz Adam Smolarek

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych" - to "dynamiczna wystawa”

Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę "Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". - Zebrane na niej prace wielkiego malarza pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych - mówi dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy. - Wystawa jest dynamiczna, bo cały czas napływają nowe obrazy i rysunki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo malarstwo Jan Matejko Muzeum Narodowe w Warszawie

Międzynarodowy Dzień Teatru: orędzia Jona Fosse i Jakuba Skrzywanka, wystawa pamięci Jerzego Treli

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca. Tę datę wybrano dla uczczenia dnia inauguracji festiwalu Teatr Narodów, który odbył się w 1957 roku w Paryżu. Był pierwszym festiwalem, który połączył teatry z obu stron żelaznej kurtyny. Niósł zarazem nadzieję na przekroczenie podziałów i pojednanie poprzez sztukę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Międzynarodowy Dzień Teatru Jon Fosse Jakub Skrzywanek Jerzy Trela Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Warszawa Monika Strzępka Tomasz Miara Trójka

Świąteczne wydanie "Spaceru z kulturą"

W wielkanocną niedzielę (31.03) zapraszamy na świąteczne wydanie audycji "Spacer z kulturą". W Programie 1 Polskiego Radia pojawi się m.in. Robert Piaskowski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który podzieli się ze słuchaczami swoimi zamierzeniami oraz przedstawi koncepcję rozwoju instytucji. Gościem audycji będzie także Katarzyna Haber - kuratorka nowej wystawy w galerii Kordegarda, którą oglądać można od 11 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Kordegarda Misteria Paschalia Robert Piaskowski