Polskie Radio
Section05

wystawa

Prof. Wojciech Fałkowski: gabinet porcelany pokazywał pozycję króla wśród innych monarchów

- Porcelana była białym złotem, przedstawiała ogromną wartość. W siedzibie króla taki gabinet porcelanowy pokazywał jego pozycję wśród innych monarchów europejskich. Dlatego powstanie galerii porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie jest czymś, co bardzo dobrze pasuje do profilu rezydencji monarszej, a także wzbogaca naszą ekspozycję stałą - mówił w Dwójce dyrektor Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  porcelana Zamek Królewski Wojciech Fałkowski SZTUKA Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Obraz Vincenta van Gogha w Warszawie. Co zdradziły badania tego dzieła?

Miłośnicy sztuki mogą podziwiać w Warszawie dzieło Vincenta van Gogha. To jedyny obraz holenderskiego twórcy, który znajduje się w naszym kraju. O szczegółach obrazu oraz badaniach i konserwacji opowiedzieli w audycji "Kunstkamera" eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aleksandra Łapkiewicz Vincent van Gogh Wiejskie chaty pośród drzew malarstwo dzieła sztuki muzeum Warszawa Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego

Polskie Radio 24 "Obcokrajowcy są wszędzie". 60. Biennale Sztuki w Wenecji

W tegorocznym Biennale uczestniczy 87 krajów. Polski pawilon w Wenecji prezentuje portrety świadków wojny na Ukrainie - "Powtarzajcie za mną II" - gdzie można obejrzeć sugestywne filmy z 2022 i 2024 roku, których bohaterami są cywilni uchodźcy ukraińscy. O tegorocznym Biennale mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Napiórkowska - historyk sztuki, kulturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wenecja Biennale w Wenecji Włochy SZTUKA KULTURA Maja Kluczyńska

Wystawa "No.12" - co można zobaczyć w Społecznym Centrum Fotografii przy Chłodnej 20

W Społecznym Centrum Fotografii "Chłodna 20" można oglądać wystawę absolwentek i absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2022/23. O wystawie "No.12" i samym programie opowiadają w Czwórce Adam Pańczuk, fotograf, mentor programu i członek kolektywu Sputnik Photos oraz kurator wystawy, a także artyści Paulina Pidzik i Tomasz Motyka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka fotografia Kasia Dydo Katarzyna Dydo Warszawa

"Euforia". Historia warszawskiego clubbingu na wystawie w muzeum

Co clubbing mówi o historii Polski? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nowa wystawa w Muzeum Woli w Warszawie. - "Euforia" dokumentuje moment, w którym poczuliśmy, że powoli puszczają nam hamulce - mówi kurator wystawy Konrad Schiller. - Zostawiliśmy za sobą epokę komunizmu, a przed nami otwierał się nowy, kolorowy i wspaniały świat. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA fotografia Warszawa muzyka elektroniczna Kasia Dydo

Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak historia Polski getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Muzeum Warszawy Warszawa

"Złote runo. Sztuka Gruzji" w Krakowie. Pierwsza taka wystawa w Europie

- Zapominamy o tym, że jest to jeden z najstarszych krajów europejskich, który leży na granicy geograficznej, a przede wszystkim kulturowej, Europy i Azji; który wytworzył fenomenalną kulturę, zupełnie unikalną w skali Starego Kontynentu - tak o Gruzji mówił Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucja ta zaprasza na wystawę "Złote runo. Sztuka Gruzji".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Gruzja Jakub Kukla Dwójka

Nieoczywiste połączenia, nieoczywiste dzieła: wystawa w Jeleniej Górze

Podobno są kolory i materiały, które do siebie nie pasują. Ale w dzisiejszym świecie owo "niedopasowanie" okazuje się wcale nie tak oczywiste. Więcej, może być nawet zaletą! I artyści z Jeleniej Góry właśnie udowodnili, że z powodzeniem można połączyć ze sobą tak na pierwszy rzut oka odległe od siebie techniki, jak tynk, szkło, malarstwo, jedwab i ceramika.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Jelenia Góra malarstwo Justyna Grabarz Trójka