Polskie Radio
Section05
zbrodnie sowieckie

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel

"Cisi bohaterowie. Dzięki nim pamięć o Katyniu przetrwała"

12 kwietnia w Muzeum Katyńskim w Warszawie otwarta zostanie wystawa poświęcona rodzinom osób zamordowanych w trzech obozach specjalnych NKWD oraz więzieniach na terenie dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Gośćmi Polskiego Radia 24 były Anna Wesołowska z warszawskiego oddziału Rodzin Katyńskich i dr Ewa Kowalska, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie Katyń muzeum Warszawa Instytut Pamięci Narodowej IPN HISTORIA

Witkacy w piekle II wojny światowej

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 HISTORIA historia Polski II wojna światowa Jacek Raginis-Królikiewicz Joachim von Ribbentrop pakt Ribbentrop-Mołotow samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz Wiaczesław Mołotow zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR