Polskie Radio
Section05

zmiany klimatyczne

Rośnie klimatyczna obojętność Polaków. Alarmujący raport

- Musimy nauczyć społeczeństwo, że ich codzienne wybory dotyczące konsumpcji, mają swoje globalne konsekwencje w postaci zmian klimatu. Trzeba oczekiwać od polityków, aby uwzględniali ten problem w swoich programach. Inaczej nasze państwo opiekuńcze runie i nastąpi globalny konflikt Północ - Południe o ograniczone zasoby planety - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Galica z Agencji Lata Dwudzieste.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Marta Hoppe ekologia dwutlenek węgla OZE

COP29 i walka ze zmianami klimatu. "Wszystko idzie za wolno"

- Dla wszystkich najbardziej frustrujące jest wolne tempo. W obliczu zagrożenia, wielkiego globalnego problemu, z którym się mierzymy, wszystko powinno się dziać dużo szybciej. Ale tłumaczę sobie, że takie negocjacje to jedyna dostępna metoda, jeśli ma to się odbyć w sposób demokratyczny - podkreśliła w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Orłowska z Koalicji Klimatycznej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ŚWIAT klimat Karol Surówka

Trump wycofa się z ważnego porozumienia. Chodzi o klimat

Wraz z wygraną Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta USA szykują się ogromne zmiany w polityce klimatycznej USA. Jak wynika z najnowszych doniesień mediów, prezydent-elekt chce wycofać się z ważnego porozumienia klimatycznego i zwiększyć wydobycie surowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump USA wybory prezydenckie w USA wybory prezydenckie wybory w USA wybory Republikanie kryzys klimatyczny Partia Republikańska zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza globalne ocieplenie Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone polityka polityka zagraniczna USA klimat

Dezinformacja klimatyczna - przejawy, rozmiar i skutki takich działań w Internecie

Dezinformacją klimatyczną nazywamy rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, które kwestionują zmianę klimatu i konsekwencje tej zmiany. Jakkolwiek byśmy jednak zaklinali rzeczywistość, badania mówią jasno - świat wokół nas się zmienia. Z czego więc wynika dezinformacja? I co wiemy dziś na temat klimatu oraz świata flory i fauny?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej fake news globalne ocieplenie klimat natura Kuba Witkowski

Drzewa są świadkami losów wielu pokoleń Polaków

- Drzewa są ważną częścią naszego życia. Te które uchronimy przed zagładą, będą żyły wśród następnych pokoleń Polaków. Trzeba o tym pamiętać - powiedział w Polskim Radiu 24 Krystian Tyrański, inicjator "Zielonej Odysei" popularyzator parków narodowych, w audycji "Zmiana klimatu". 10 października - Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. Najstarsze drzewo na świecie rośnie w Kalifornii i ma ponad 4800 lat.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 ekologia drzewa Marta Hoppe

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe Weronika Puszkar klimat natura przyroda lodowiec morza Kamil Leziak środowisko Szwajcaria Włochy

Foliarze, cyniczni politycy czy agenci wpływu? Kim naprawdę są denialiści?

Poddają w wątpliwość przemiany społeczne, medycynę, naukę – a szczególnie ekologię. Osoby, które można opisać w ten sposób, reprezentują postawę znaną jako denializm, czyli zaprzeczenie faktom i poszukiwanie spisków w naukowo potwierdzonych kwestiach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Benedyczak denializm społeczeństwo teorie spiskowe klimat katastrofa ekologiczna powódź huragany deszcz susza klęska żywiołowa ekologia zielona energia