Polskie Radio
Section05

zmiany klimatyczne

Szczyt klimatyczny COP27. Dr Chocian: pewne cele, które Europa sobie narzuca, są irracjonalne

- Pewne cele, które Europa sobie narzuca, są irracjonalne. Prędzej czy później doprowadzą one do wyniszczenia gospodarczego na Starym Kontynencie, ale wcale nie zmniejszą emisji na świecie. Mamy jeden klimat i musimy to zrozumieć - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekolog dr Grzegorz Chocian.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda energetyka ŚWIAT Afryka Egipt bezpieczeństwo energetyczne środowisko

Ekolodzy dopuścili się kolejnych aktów wandalizmu na sztuce. Tym razem celem zostały obrazy Francisca Goi

Dwoje ekologów z ruchu Futuro Vegetal (Roślinna Przyszłość) dopuściło się w sobotę wandalizmu w madryckim muzeum Prado. Aktywiści przykleili się do ram oraz pomalowali ścianę, na której znajdują się dwa obrazy hiszpańskiego malarza Francisca Goi. W ten sposób - jak zadeklarowali - zwrócili uwagę na zmiany klimatu. Protestujący zostali zatrzymani.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa protest muzeum Hiszpania

Wojna na Ukrainie pokazała znaczenie tradycyjnych źródeł energii. "Nie da się z dnia na dzień porzucić surowców"

Wojna na Ukrainie pokazała znaczenie tradycyjnych źródeł energii - powiedział prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski. O zmianach w postrzeganiu surowców mówił otwierając zorganizowaną przez WEI konferencję "Bezpieczeństwo energetyczne czasu wojny. Przekształcenia rynku ropy i gazu w państwach Trójmorza".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka konferencja Trójmorze węgiel ropa naftowa gaz ziemny POLSKA społeczeństwo

Susze kosztują Polskę miliardy złotych rocznie. PIE: postępujące zmiany klimatu zwiększają straty

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu PIE "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa". Według PIE w najtrudniejszych pod względem warunków pogodowych okresach traciliśmy nawet ponad 50 proc. plonów. Przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza strata plony

"Musimy znacząco zmniejszyć zużycie energii i towarów". Nowe badania na temat działań na rzecz klimatu

65 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie i jej wpływ na ceny ropy i gazu powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jednocześnie 41 proc. twierdzi, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję CO2.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia energia oszczędzanie energii badania

Ambasador Szczerski: zmiana klimatu będzie miała dalekosiężne skutki dla bezpieczeństwa na świecie

Zmiana klimatu zagraża pokojowi oraz bezpieczeństwu i będzie miała wpływ na stabilność na świecie przez długie lata - powiedział stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa. Jak dodał, Polska uważa, że jednym z kluczowych działań, by zmniejszać ryzyko są inwestycje w infrastrukturę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka ONZ Krzysztof Szczerski Rada Bezpieczeństwa ONZ wojna na Ukrainie

Susza w Polsce. Jakie są jej przyczyny? Prof. Józef Górski wyjaśnia

- Susze występowały już dawno, ale aktualnie postępuje globalnie, co naukowcy wiążą z występowaniem zmian klimatycznych. Temperatura powietrza w Polsce wzrosła w okresie ostatnich 70 lat bardzo znacznie, możemy zaobserwować również wzrost temperatur wód powierzchniowych. (..) Sytuacja związana z suszą powinna nas skłaniać do podjęcia działań, które będą w przyszłości ograniczać skutki tych naturalnych procesów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Józef Górski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 susza klimat POLSKA

PR24 Grzegorz Walijewski (IMGW): susze w Polsce będą występowały coraz częściej

- W naszej części świata susze będą coraz częściej normą. Niestety trzeba zobaczyć, co dzieje się nie tylko w naszej części świata, ale globalnie. Susze występują coraz częściej, już 2 mld osób ma problemy z dostępem do bieżącej wody, która zapewniłaby prawidłowy byt - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona środowiska pogoda susza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg