Polskie Radio
Section05

ZSRR

NASZ WYWIAD Dysydent: Ukraina nie da rady sama, jak Polska w 1939 roku

Majdan pięć lat temu dał nam skarb – doświadczenie współpracy między ludźmi, międzywyznaniowej, między narodowościami. Jednak by zatrzymać rosyjskie zagrożenie, Zachód musi zmienić podejście do Rosji i wyznaczać jej czerwone linie, których nie śmie przekroczyć – mówił dysydent, wieloletni więzień łagrów, obecnie rektor katolickiego uniwersytetu Myrosław Marynowycz w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Rosja Euromajdan prawa człowieka

Buran. Kirgiz wraca na koń

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego "Kirgiz schodzi z konia", pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? O tym w rozmowie z gościem Polskiego Radia 24 Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich, autorem książki "Buran. Kirgiz wraca na koń".
Zobacz więcej na temat:  Azja Centralna Ryszard Kapuściński Azja

Wywózki. Deportacje. Życie na "nieludzkiej ziemi"

Zesłania i wywózki w głąb Rosji to część polskiego losu głęboko wpisana w naszą historię i kulturę. Jak zauważa prowadzący audycję Piotr Legutko niewiele jest polskich rodzin, gdzie nie ma jakiejś cząstki tej historii: okruchów pamiątek, śladów po kimś, kto doświadczył takiego losu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Mietkowski Piotr Legutko Władysław Anders II wojna światowa HISTORIA historia Polski deportacje deportacja

Szpiedzy KGB, którzy zmienili oblicze "zimnej wojny"

23 sierpnia minęło 10 lat od śmierci Jurija Nosenki, jednego z najważniejszych szpiegów XX wieku, który zmienił oblicze "zimnej wojny". – Rzekoma dezercja Nosenki i jego przejście na stronę Amerykanów doprowadziło do zmiany myślenia o kontrwywiadzie – mówił w audycji "Kulisy spraw” "dr Dominik Smyrgała z Akademii Sztuki Wojennej, kierownik studiów podyplomowych Historia Służb Specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  szpieg CIA KGB zimna wojna USA

1968. Rok, w którym zamordowano entuzjazm Czechów

- Okres Praskiej Wiosny to dla Czechów, którzy byli wtedy w wieku 16-45 lat, najpiękniejsze wspomnienie młodości. Ludzie mieli nadzieję na zmiany, coś im się chciało - o wydarzeniach sprzed 50 lat i ich konsekwencjach dla kultury czeskiej i słowackiej mówił w Dwójce Andrzej Krawczyk, ambasador RP w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja 1968 Dorota Gacek KULTURA Zbigniew Gluza Andrzej Jagodziński Andrzej Krawczyk rocznica Układ Warszawski

"Manifest PKWN jedną z wielu sztuczek Stalina"

22 lipca 1944 roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego ogłosił odezwę do narodu polskiego. Manifest głosił, że jedynym legalnym źródłem władzy w Polsce jest Krajowa Rada Narodowa. Rząd RP na uchodźstwie uznano za "władzę samozwańczą, władzę nielegalną", a konstytucję z 1935 roku "bezprawną". O manifeście PKWN w audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia mówił dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm II wojna światowa IPN

75 lat od rzezi wołyńskiej. "To nie były symetryczne walki"

11 lipca 1943 roku na Wołyniu rozpoczęła się masowa akcja wymierzona w ludność polską przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) nazwana ze względu na swój brutalny przebieg rzezią wołyńską. Rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego była jedną z wielu, które ucierpiały w wyniku tych wydarzeń. Artysta był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN PRL Ukraina UPA wołyń 2018