Polskie Radio
Section05

zwierzęta

Dlaczego zwierzęta hibernują?

Temperatura ciała drzemiącego zimą nietoperza, który jest ssakiem, może spaść nawet do zera. Po jego przebudzeniu wraca ona do 38 stopni Celsjusza. Również jeże przesypiają zimę, zagrzebane w stercie liści. Hibernacja to zjawisko znane w świecie zwierząt, ale dla człowieka jest jednak niedostępne. Jeżeli temperatura ciała człowieka spada poniżej 28 stopni Celsjusza, oznacza to zagrożenie jego życia.
Zobacz więcej na temat:  sen Dorota Truszczak człowiek i medycyna

"Jedyne takie miejsce": witamy wiosnę w lesie w okolicach Celestynowa

Zima, przynajmniej ta astronomiczna i meteorologiczna, za nami, więc sprawdzimy, co robią zwierzęta na wiosnę. Mimo nawrotu niewielkiego mrozu razem z leśnikami obserwujemy przygotowania natury do kolejnej pory roku. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Celestynów i tamtejsze Centrum Edukacji Leśnej. W trakcie audycji powitaliśmy astronomiczną wiosnę, a razem ze słuchaczami rozpoznawaliśmy głosy ptaków.
Zobacz więcej na temat:  pory roku las zwierzęta leśne Sława Bieńczycka ptaki przyroda wiosna

Wegetarianizm – z czym to się je?

"Do przejścia na wegetarianizm skłoniły mnie głównie względy etyczne", "Absolutnie nie brakuje mi mięsa", "Mięso wywołuje we mnie wstręt" – mówią zwolennicy diety wegetariańskiej w rozmowie z reporterem Trójki Józefem Niewiarowskim. Przyczyn zrezygnowania z jedzenia mięsa może być wiele, ale czym je zastąpić?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dieta jedzenie warzywa prawa zwierząt ekologia gotowanie potrawy etyka Witold Lazar

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja NAUKA Patryk Kuniszewicz Oliwia Krettek

Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy

– To była bardzo prozaiczna sytuacja. Sowa była bardzo aktywna i polowała, siadała dość nisko. Przejeżdżający drogą kierowca, pan Tomasz Napiórkowski, zauważył na latarni ciekawego, nietypowego ptaka. Zrobił mu zdjęcie i przesłał do znajomego ornitologa, który natychmiast zidentyfikował sowę jarzębatą, ponieważ te sowy pojawiają się w Polsce niezwykle rzadko. Przylatują do nas z północy: ze Szwecji, Norwegii – opowiada jeden z pasjonatów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż ptaki wędrowne ptaki STYL ŻYCIA