Polskie Radio
Section05

Żydzi

Rachela Auerbach tworzyła Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego. Dokumentowała tragedie Żydów

Jeden ze skwerów na warszawskiej Woli otrzymał imię Racheli Auerbach z tajnej grupy Oneg Szabat, zaangażowanej w tworzenie Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, znanego jako Archiwum Ringelbluma. - Rachela Auerbach była niezwykle ważną postacią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karolina Szymaniak z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Rachela Auerbach Oneg Szabat Archiwum Getta Warszawskiego Archiwum Ringelbluma Żydowski Instytut Historyczny Witold Banach getto warszawskie II wojna światowa

Antysemickie symbole na ulicach Berlina. Policja wyjaśnia kolejne incydenty

Berlińska policja odnotowuje wzrost liczby graffiti z gwiazdą Dawida w mieście w związku z zaognionym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Policja, w każdym ze zgłaszanych przypadków, prowadzi dochodzenia w związku z podejrzeniem podżegania. Gwiazda Dawida - "Judenstern" służyła bowiem do oznaczania ludności żydowskiej w czasach niemieckiego narodowego socjalizmu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy antysemityzm atak Hamasu na Izrael

Konflikt na Bliskim Wschodzie generuje antysemityzm. Ekspert: niemiecki rząd musi zagwarantować bezpieczeństwo Żydom

"To nie czas, by akceptować nową migrację z Bliskiego Wschodu" - powiedział ekspert niemieckiej liberalnej partii FDP ds. polityki zagranicznej Rainer Semet portalowi dziennika "Bild". Zaznaczył też, że szerząca się obecnie w Niemczech otwarta nienawiść wobec Żydów jest "w dużej mierze importowana".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Izrael Palestyna Hamas atak Hamasu na Izrael

Wojna z Hamasem. KEP: żadna grupa pielgrzymów w Ziemi Świętej nie zostanie bez opieki

Żadna z grup pielgrzymów, które znalazły się w tym czasie w Ziemi Świętej, pozostających w koordynacji z Radą KEP, nie zostanie pozostawiona bez opieki ze strony władz konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej - podkreślono w komunikacie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Episkopat Polski chrześcijaństwo Kościół katolicki pielgrzymka wiara Izrael Palestyna Hamas konflikty międzynarodowe aktualności katolickie

Skandal na ulicach miast w Europie Zachodniej. Tak zwolennicy Hamasu fetowali mordowanie Izraelczyków

Do szokujący scen doszło na ulicach kilku europejskich miast, gdzie zwolennicy Hamasu świętowali zbrodniczy atak na Izrael. W Berlinie - w dzielnicy Neukoelln - grupa osób z palestyńskimi flagami fetowała po rozpoczęciu przez Hamas ataku na Izrael. Uczestnicy rozdawali słodycze, aby - zgodnie ze zwyczajem z Palestyny - uczcić ataki terrorystyczne na Izrael jako "zwycięstwo ruchu oporu". Te dramatyczne wydarzenia celebrowano również na ulicach Londynu i Rotterdamu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy media antysemityzm Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael Strefa Gazy Berlin Wielka Brytania Londyn Holandia islam Europa Zachodnia Palestyna Olaf Scholz Benjamin Netanjahu terroryzm

Ambasador Izraela: jesteśmy wdzięczni prezydentowi Dudzie i innym przyjaciołom w Polsce za poparcie

- Izrael jest wdzięczny prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie i innym przyjaciołom w Polsce za poparcie po ataku na państwo izraelskie - powiedział w niedzielę ambasador Izraela w Polsce Jaakow Liwne. - Od wczoraj otrzymaliśmy wiele sygnałów publicznego poparcia w Polsce. Chciałbym podziękować prezydentowi Dudzie i wielu innym przyjaciołom Izraela w Polsce, którzy popierają państwo izraelskie w tym trudnym momencie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Izrael Palestyna Strefa Gazy konflikty międzynarodowe dyplomacja Hamas terroryzm polityka

Rzeszów i społeczność żydowska. Jak Żydzi zapisali się w historii stolicy Podkarpacia?

Na przestrzeni wieków mieszkańcami Rzeszowa, oprócz Polaków, byli także przedstawiciele innych narodów. Swoje miejsce na ziemi znaleźli tutaj m.in. Rusini, Austriacy, Węgrzy oraz Żydzi. Ci ostatni pojawili się w mieście nad Wisłoką prawdopodobnie już w XVI wieku. - Wystawą "Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycyjni żydowskiej" chcemy przypomnieć Rzeszów, który już niestety bezpowrotnie przeminął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ożóg z Muzeum Okręgowego.
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów kultura żydowska Jakub Domoradzki Marzena Lorens Łukasz Ożóg jidysz społeczność żydowska Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Niemieccy Żydzi obawiają się dużego poparcia dla partii AfD. " Jest w dużej mierze nacjonalistyczna, rasistowska"

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej partii AfD. Gdyby kiedykolwiek miała ona dojść do władzy "należałoby poważnie zastanowić się, czy życie żydowskie w Niemczech jest nadal możliwe" - oznajmił.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy AfD polityka ŚWIAT Europa