Polacy wciąż się wstydzą. A Ty? - "Otwarte Studio Czwórki" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 21:55
Wstyd powoduje duże poczucie dyskomfortu i jest strachem przed oceną innych lub nas samych we własnych oczach. To uczucie związane ze świadomością siebie, swojego ciała, otoczenia i wymogów kulturowych czy społecznych. O wstydzie, bez wstydu - z udziałem psycholożek, pedagożek, psychoterapeutek - rozmawiali Justyna Dżbik-Kluge i Kuba Jamrozek.

Drogę do radzenia sobie z poczuciem wstydu najlepiej rozpocząć od dialogu z wewnętrznym krytykiem. Pamiętajmy też, że chociaż wstyd zawsze powstaje w relacjach z innymi, to również oni pomagają go uleczyć.

Posłuchaj
115:32 czwórka otwarte studio czwórki 17.10.24 20.00.mp3 Otwarte studio Czwórki - "Czego się wstydzisz? (Otwarte studio Czwórki/Czwórka)

 

Czym jest wstyd?

Dlaczego odczuwamy wstyd? Jaką rolę on pełni? - Wstyd to po prostu lęk przed oceną. To nas paraliżuje, ponieważ grozi odrzuceniem - wyjaśnia Joanna Chmura. - Badacze na temat wstydu są podzieleni. Jedni mówią, że jest on niepotrzebny, a według drugich pełni on funkcję społecznej regulacji i wyznaczania norm oraz ram, które chcemy, aby były przestrzegane - dodaje. 

Czytaj także:


Polacy wciąż się wstydzą

- Polacy wstydzą się wielu rzeczy. Gdyby to uogólnić do trzech symbolicznych obszarów, to możemy wyróżnić politykę, obyczajowość i finanse - mówi Katarzyna Chajbos-Walczak. - Wstyd różni się w zależności od płci. Kobiety są socjalizowane i przyzwyczajane do tego, aby mówić o emocjach. Mężczyźni wciąż wstydzą się tego, co czują - zaznacza. 


 

Wstyd dotyczy wszystkich

Negatywne oceny są dla nas dotkliwe, a na dodatek ciągną się za nami całe życie. Jeszcze w dzieciństwie nabieramy poczucia wstydu w pewnych aspektach, z którymi borykają się także dojrzałe osoby. - Wszystkie oceny, a razem z tym wstyd, zaczynają się w dzieciństwie; wciągnij brzuch lub tak nie wypada. To w nas zostaje, a my z tym rośniemy - tłumaczy Ewa Kominek. - Osoby starsze i seniorzy również boją się oceniania. Myślą, że jeśli w takim wieku sobie nie radzą, to znaczy, że coś jest z nimi źle. Wtedy te osoby przyjmują, że są oceniane negatywnie, i po prostu nie potrafią przyznać się do tego, że potrzebują pomocy - stwierdza.

 ***

Tytuł audycji: "Otwarte Studio Czwórki"

Prowadząca: Justyna Dżbik-Kluge i Kuba Jamrozek

Goście:

  • Marta Markiewicz, autorka książki "Bez alko i dragów jestem nudna", organizująca "Nagą kawę" i SobeRave,
  • Aleksandra Przybylska, chorująca na łysienie plackowate,
  • Dominika Jeżewska, chorująca od 14 roku życia na łuszczycę,
  • Alicja Lisowska, prezeska fundacji Epi-Bohater wspierającej osoby z padaczką,
  • Sonia Ziemba-Domańska, psychoterapeutka, psychoonkolog, profilaktyk, pacjentka onkologiczna,
  • Ewa Wąsikowska-Tomczyńska, seksuolożka, specjalistka terapii par, prowadząca na Facebooku grupę "Z Ewą bez tabu",
  • dr Katarzyna Chajbos-Walczak, doktora nauk społecznych, badaczka, autorka pracy doktorskiej poświęconej temu, czego wstydzą się Polacy,
  • Joanna Chmura, psycholożka, trenerka, coach, autorka książek,
  • Magdalena Żagałkowicz, prezeska zarządu fundacji Serce Miasta,
  • Ewa Kominek, managerka pomocy społecznej, pracownik socjalny, a także superwizorka i tutorka, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę",
  • Lidia Jędrzejak i Conrad Golembiowski, przedstawiciele Kolacji Czwartkowych,
  • Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna miesięcznika "Pismo" i współautorka książki "Dom w butelce". 

Data emisji: 17.10.2024

Godzina emisji: 20.00

kajz/wmkor

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powiem TAK!" - przełamywanie tabu. Jak uwrażliwić innych na problemy OzN?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 15:45
Już niedługo w Krakowie odbędzie się druga edycja konferencji poświęconej zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnościami "Powiem TAK!". - Chciałbym przełamać tabu dotyczące niepełnosprawności i uwrażliwić innych na problemy OzN - mówi Juliusz Zgliński, pomysłodawca i organizator konferencji. - Ciągle trzeba uświadamiać o tym, że osoby z niepełnosprawnościami to są tacy sami ludzie. Też mają potencjał, swoje pasje, plany i marzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Otwarte studio Czwórki". Epidemia samotności? Gdzie szukać na nią recepty? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 10:00
W Polsce samotności regularnie doświadcza około 45 proc. osób w wieku 18-34 lat i 39 proc. osób powyżej 65. roku. W "Otwartym studiu Czwórki" Jakub Jamrozek i jego goście rozmawiali o tym, jak poradzić sobie z samotnością, gdzie szukać skutecznej pomocy i jak nie dać się oszukać biznesom, które z żerowania na naszym osamotnieniu czerpią ogromne zyski.   
rozwiń zwiń