Tematem czwartkowego "Otwartego studia Czwórki" była samotność. Jeszcze do niedawna był to bagatelizowany problemem zdrowia publicznego, z którym miliony ludzi zmagały się na własną rękę. Od kiedy jednak Komisja Europejska w 2023 roku opublikowała raport, z którego wynika, że nawet ponad połowa Europejczyków może czuć się samotna, wprost zaczęto mówić o globalnej epidemii samotności i nazywać ją chorobą XXI wieku.
- Samotność odczuwamy wszyscy i jest to przynależne kondycji ludzkiej, chociażby dlatego, że w etapie dojrzewania uczymy się tego, że jesteśmy odrębnymi i że mamy osobną tożsamość, więc to poczucie samotności jest wpisane w bycie człowiekiem - tłumaczy Joanna Czeczott, redaktorka naczelna Portalu Wiedzy.
114:24 CZWORKA Otwarte studio Czwórki - samotność (mp3) 2024_10_03-20-00-34.mp3 Epidemia samotności i jak sobie z nią radzić? (Otwarte studio Czwórki/ Czwórka)
Określenie to nie wydaje się być przesadzone zważywszy na to, że badania wskazują, że dotyka ona wszystkie grupy społeczne - bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy status społeczny - a skutki związanej z nią izolacji społecznej mogą podnieść prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, udaru, lęku, depresji i demencji.
W "Otwartym studiu Czwórki" Jakub Jamrozek i jego goście rozmawili m.in. o tym co leży u źródła tego, że samotności doświadcza dzisiaj tak wiele osób. Czy to efekt czasów, w których żyjemy? Czy przyczyną epidemii samotności jest to, że jako społeczeństwo tracimy umiejętność nawiązywania bliskich relacji?
Gospodarz audycji pytał też zaproszonych ekspertów o to, czy na samotność istnieje recepta, a jeśli tak, to gdzie jej szukać.
Film samotność
Spotkanie zaczęło się od projekcji trwającego minutę filmu "Samotność" Aleksandra Szeląga, który otrzymał nagrodę główną i statuetkę Grand Prix w konkursie #63sekundy organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. - Głos który słyszałam w tym filmie, to głos który ja często słyszę u siebie w gabinecie, to są te same sformułowania, których używają ludzie, którzy czują się bardzo samotni - mówi psycholożka Patrycja Wonatowska.
Ministerstwo do spraw samotności
Na świecie istnieją 3 ministerstwa zajmujące się problemem samotności, jedno w Wielkiej Brytanii, drugie w Japonii, a trzecie powstało w Polsce. - Stworzyliśmy to ministerstwo, ponieważ zauważyliśmy ogromny problem z samotnością w Katowicach, czyli w mieście, w którym działamy - opowiada Sylwia Blacha.
"Otwarte studio Czwórki" poświęcone tematowi samotności
Wzór męskiej samotności
Podczas rozmowy poruszony został również temat różnicy między damską i męską samotnością. - Wzorce dotyczące tradycyjnego mężczyzny, który nie mówi o swoich emocjach, nadal pokutują w naszym społeczeństwie, bo mężczyzną trudno jest rozmawiać o swoich emocjach i nie wypada się przyznać do tego, że jest samotny - tłumaczy dr Paweł Maranowski.
Otwarte studio Czwórki - to rozmowy z ekspertami, ale i publicznością, której obecność w Czwórce jest bezcenna fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Pandemia i social media
Jednymi z głównych problemów powodujących samotność, wskazanych przez rozmówców "Otwartego studia Czwórki" była pandemia i social media. Zachęcamy do obejrzenia całej wideorelacji na YouTube, na kanale Czwórki lub wysłuchania jej.
***
Tytuł audycji: "Otwarte Studio Czwórki"
Data emisji: 03.10.2024
Godzina emisji: 20.00
Prowadzący: Jakub Jamrozek
Goście: Sylwia Blacha, główna koordynatorka świątecznych wydarzeń dla samotnych, Fundacja Wolne Miejsce, Oktawia Kromer, autorka książki "Usługa czysto platoniczna", Patrycja Wonatowska, psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności, dr Mariola Kosowicz, psycholożka, psychoonkolożka, kierowniczka poradni psychoonkologii w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, Joanna Czeczott, dziennikarka, redaktorka naczelna Portalu Wiedzy i wicenaczelna magazynu "Kosmos dla Dziewczynek", Nina Woderska, ambasadorka III edycji projektu "Generator Innowacji. Sieci Wsparcia", realizowanego przez PCG Polska w partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", dr Paweł Maranowski - socjolog, prorektor ds. studenckich Collegium Civitas, Rafał Janczuk, wolontariusz ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, Joanna Paduszyńska, prezeska i założycielka Fundacji Słonie na Balkonie pomagającej dzieciom w kryzysie psychicznym.
AGJ/ gV