- Po pandemii naukowcy zaczęli opracowywać badania o tym, jak brak ruchu wpływa na ludzi. W pierwszy przełomowy wniosek wykazał, że nawet 90-minuotwy spacer w otoczeniu przyrody zmniejsza aktywność kory przedczołowej, która jest częścią mózgu odpowiadającą za ryzyko powstawania chorób psychicznych - stwierdza Magdalena Sołtys, menedżerka sportu.
38:33 PR4_25_11_2024_16_05_Rozgrzewka.mp3 Magdalena Sołtys i Joanna Banaszewska o wpływie sportu na samopoczucie i zdrowie psychiczne (Rozgrzewka/Czwórka)
Jak mówi druga gościni Piotra Galusa, Joanna Banaszewska, regularna aktywność fizyczna pozwoliła jej zadbać o własne samopoczucie. Na antenie Czwórki powiedziała, że przez lata się nie ruszała; kiedy weszła w cykl dziennej pracy na etacie, sport nie był jej priorytetem. Z biegiem czasu jej poziom samopoczucia się obniżał, lecz nie łączyła tego z brakiem aktywności fizycznej. - Kiedy sport ponownie zagościł w moim życiu, to bardzo szybko zaczęłam odczuwać poprawę mojego samopoczucia, a także potrzebę regularnego ruchu - tłumaczy Joanna Banaszewska.
Magdalena Sołtys, która niegdyś zmagała się z depresją, przyznała, że regularne uprawianie sportu pomogło jej w wyjściu z choroby. - Aktywność fizyczna nie leczy, ale może pomóc regulować emocje na przykład u osób w depresji. To poważna choroba i zaburzenie, a ruch oraz sport są w tym przypadku dobrym bodźcem - mówi Magdalena Sołtys. - Kiedyś brałam udział w triathlonach, aż nagle przestałam, bo nie miałam już sił. Mam wrażenie, że wiele triathlonistów traktuje treningi jako ucieczka od życia. Nie jest to dobre podejście; kiedy odpowiednio wpisze się sport w swoje życie, może on bardzo pomóc - dodaje.
***
Tytuł audycji: Rozgrzewka
Prowadzi: Piotr Galus
Goście: Magdalena Sołtys, Joanna Banaszewska
Data emisji: 25.11.2024
Godzina emisji: 16.05
kajz