Zmiany klimatu a zdrowie psychiczne. "Najtrudniejsze jest zderzenie się z niemocą"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 13:00
Kryzys klimatyczny i związane z nim zagrożenia ekologiczne są faktem. To już nie jest nasza przyszłość, a nasza teraźniejszość. Specjaliści zwracają też uwagę, że trudna sytuacja świata wpływa na nasze zdrowie, również psychiczne - coraz częściej mówimy o depresji klimatycznej. 
Studenci całego świata głośno walczą o klimatyczną przyszłość naszej planety. Polscy żacy też widzą potrzeby zmian, także na uczelniach.
Studenci całego świata głośno walczą o klimatyczną przyszłość naszej planety. Polscy żacy też widzą potrzeby zmian, także na uczelniach. Foto: Shutterstock/Pierre Banoori

Zmiany klimatu niosą ze sobą ekstremalne zjawiska pogodowe - powodzie, susze, noce tropikalne, ulewne deszcze, tajfuny, wpływają na zjawiska socjologiczne, takie jak migracyjne, ale dotyczą też naszego zdrowia, w tym psychicznego. 


Posłuchaj
49:19 PR4_04.12.2024_22.08_Młode_głowy_w_Czwórce 22.08.25 22.57.46.mp3 Jak kryzys klimatyczny wpływa na nasze życie? (Młode Głowy w Czwórce/Czwórka)

Lęk przed zmianami klimatycznymi 

Dane z badania przeprowadzonego przez The Lancet Planetary Health na grupie 10 tysięcy młodych osób z 10 krajów (badania nie uwzględniły Polski) pokazują globalną perspektywę. 59 procent przedstawicieli pokolenia Z z takich krajów jak m.in. USA, Wielka Brytania, Filipiny, Indie, Nigeria odczuwa silny lęk związany ze zmianami klimatu, 89 procent mówi o lęku umiarkowanym. 

- Odczuwanie lęku to jeszcze nie jest rodzaj zaburzenia psychicznego, to raczej naturalna reakcja na zagrożenie albo stratę - wyjaśnia psycholożka społeczna dr Marzena Cypryanska-Nezlek. - Gdy człowiek słyszy o tym, co się dzieje lub co może się wydarzyć to to jest normalne, że odczuwa niepokój. 

Gościni Kacpra Zembrzuckiego akcentuje, że problem zaczyna się wtedy, gdy osoba zdaje sobie sprawę, jak poważne jest to zagrożenie i te emocje pchają ją do działania. Początkowo może nie wiedzieć co robić, ale dużo wiekszy problem jest wtedy, gdy działa i zderza się z murem. - Wtedy spada na ludzi niemoc i brak wpływu - mówi ekspertka. - Taka osoba zdaje sobie sprawę, że na poziomie systemu czy korporacji nie ma działania jakiego byśmy oczekiwali. 

Zderzenie z murem

- To zderzenie z murem to uczucie bliskie mi i wielu innym aktywistom klimatycznym - przyznaje Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna związana z inicjatywą WSCHÓD. - W takich momentach wzrasta poczucie bezradności. 

Czytaj także:

Wiktoria Jędroszkowiak zwraca uwagę na wiele negatywnych zjawisk w świecie, ale też bardzo blisko nas, które są pokłosiem kryzysu klimatycznego. Mówi o niepokoju o przyszłość, bo przewidywane, dalekosiężne skutki kryzysu klimatycznego są stresujące. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dominika Lasota (@lasotellia)

Dr Marzena Cypryanska-Nezlek badania The Lancet Planetary Health powtórzyła w Polsce, na grupie zróżnicowanej wiekowo. - Ten niepokój o przyszłość, to zainteresowanie klimatem nie dotyczy tylko młodych. 

Zobacz też:

Wiktoria Jędroszkowiak otwarcie i dosadnie przyznaje, że zawiedziona jest brakiem działań dotyczących przeciwdziałaniom zmian klimatu na szczeblu państwowym. Dziś nie widzi też ratunku w edukacji. Uważa, że dodatkowy przedmiot - np. nauka o klimacie, niewiele może zmienić. - Dziś to powinno być taką nakładką na nasze życie, bo kryzys klimatyczny dotyka każdej jego dziedziny - podkreśla.

***

Nazwa audycji: Młode głowy w Czwórce

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Gościne: Wiktoria Jędroszkowiak (aktywistka klimatyczna, inicjatywa WSCHÓD) i dr Marzena Cypryanska-Nezlek (psycholożka społeczna, SWPS)

Data emisji: 04.12.2024

Godzina emisji: 22.08

pj

Czytaj także

Joanna Flis: Poczucie własnej wartości jest początkiem wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 07:20
- Poczucie własnej wartości to taka globalna samoocena, czyli coś, na co składa się bardzo dużo własnych przekonań na temat tego kim jesteśmy - wyjaśnia Joanna Flis, psycholożka, ekspertka MŁODYCH GŁÓW. - Pewność siebie jest jedną z jego części składowych - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alex Wierzbowska: to co dają nam podróże zależy od nas samych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 13:59
Podróże mogą być dalekie, mogą być bliskie. Każda z nich wyzwala w nas emocje. Jakie? Na to pytanie odpowiedzi poszukiwali ZetKacper wraz z Alex Wierzbowską, podróżniczką i dokumentalistką, która w pierwszą samotną podróż ruszyła w wieku 18 lat - czemu się na to zdecydowała?
rozwiń zwiń