Łukasz Bogusławski: niech starsze pokolenia zaczną słuchać, a nie tylko porównywać

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 17:28
Łukasz Bogusławski dał się poznać jako uczestnik programu "Top Model", w sieci jednak zaangażował się w działania na rzecz zdrowia psychicznego. Wszystko zaczęło się od własnych doświadczeń. - Feedback, jaki dostałem, uświadomił mi, że nie jestem sam i jak wiele osób ma podobny problem - mówi. 
Łukasz Bogusławski i Kamil Jasieński
Łukasz Bogusławski i Kamil JasieńskiFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Łukasz Bogusławski to polski model i uczestnik dziewiątej edycji programu "Top Model". Jego charakterystyczna uroda sprawia, że bez problemu go rozpoznajemy, jednak jego posty, szczere i pełne wrażliwości zapadają wielu w pamięć na dużo dłużej. 


Posłuchaj
25:55 PR4_12.02.2024_15.15_Popołudniówa 15.15.01 15.40.56.mp3 Łukasz Bogusławski o potrzebie mówienia o zdrowiu psychicznym (Popołudniówa/Czwórka)

 

Gdy zaczynałem mówić o zdrowiu psychicznym to nastawiłem się, że to nie trafi do ludzi, do których ma trafić, przygotowywałem się na falę hejtu - przyznaje gość Czwórki. - Myślałem, że takie otwarcie, uczuciowe i wrażliwe obnażenie się nie będzie dobrze przyjęte. Ale spotkało się to z bardzo dobrym feedbackiem i ludzie zaczęli się z tym utożsamiać. 

Temat zdrowia psychicznego nie jest tematem łatwym. Łukasz Bogusławski podkreśla, że trzeba o tym mówić z dobrym smakiem. On sam nie miał planu na bycie influencerem od zdrowia psychicznego. - Zaczęło się od moich prywatnych "jazd". Rok 2022 był tu przełomowy, żeby wyjaśnić to co przeżywam. Te posty traktowałem jako swój własny pamiętnik. W takich chwilach pomógł mi feedback, że nie jestem sam i zobaczyłem, że ludzie mają tak samo. Komentowali, przesyłali dalej, angażowali się...

Łukasz Bogusławski zapoczątkował Ruch Anonimowych Wyzwań - ludzie wysyłali my swoje wyznania, a on ubierał je w słowa i szaty wizualne i publikował. - Wtedy zobaczyłem jak duża jest potrzeba otwarcia się, jak wielki to problem. Tych wyzwań dostałem około 2000, a filmików powstało 30. Ci, którzy wysłali mi wyznania czasem pisali mi, że możliwość wygadania się im wystarczyła. 

Czytaj także:

Zdrowie psychiczne dla wielu wciąż jest tematem tabu. Celem Czwórkowego gościa jest normalizowanie mówienia o nim. Szczególną uwagę zwraca na starsze pokolenia, rodziców, którzy nie potrafią słuchać. 

- Wydaje mi się, że młodzi o tym mówią, ale nie są słyszani - zauważa. - Najwięcej wiadomości dostałem o tym, że ktoś nie potrafi dogadać się z najbliższymi, że to oni zawodzą. Rodzice często są zamknięci. Kłopoty psychiczne swojego dziecka odbierają jako własną porażkę. Przez to bagatelizują te problemy. 


Łukasz szczególnie podkreśla umniejszanie trosk młodych przez starsze pokolenia. Wskazuje, że wielokrotnie dochodzi do niesprawiedliwych porównań - "że kiedyś to były problemy...". - Niech starsze pokolenie zacznie słuchać, a nie tylko porównywać - wskazuje. - Młode pokolenie mówi i mówi otwarcie. Najbardziej chciałbym z moimi treściami dotrzeć do pokolenia rodziców. 


***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Łukasz Bogusławski (model, zaangażowany w działania na rzecz zdrowia psychicznego)

Data emisji: 11.02.2025

Godzina emisji: 15.10

gV/kor/DS

Czytaj także

Depresja i humor. Nie mów "uśmiechnij się", ale czasem żart może pomóc

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 10:10
Depresja to nie powód do śmiechu, a trudna i dotkliwa choroba. Doskonale wiemy, że słowa "rozchmurz się" nie pomagają, jednak humor może być pomocny na etapach remisji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czemu nie warto zostać influencerem? Janek Strojny ostrzega przed konsekwencjami

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 11:21
Kolorowy świat influencerów przyciąga widzów i nowych twórców treści internetowych. Janek Strojny, przez lata bardzo popularny w sieci odciął się od mediów społecznościowych. W swojej książce, przestrzega czemu nie warto zostać influencerem. 
rozwiń zwiń