- Helen Levitt była pionierką fotografii ulicznej, kronikarką Nowego Jorku i życia, które się w nim toczyło. W centrum jej uwagi znajdowali się głównie mieszkańcy ubogich dzielnic, takich jak Lower East Side, Bronx i Harlem - mówiła Fiona Sarah Schmidt, rzecznik prasowy Muzeum Albertina. - W swoich pracach portretowała sceny z życia codziennego, skupiała się na detalach, które dziś uświadamiają nam, że kiedyś, aby poznać drugiego człowieka, wystarczyło wyjść na ulicę.
Zaproszenie na retrospektywę zdjęć Helen Levitt w Muzeum Albertina:
Oprócz fotografii Helen Levitt w Wiedniu zobaczymy też prace Eda Ruschy. Wystawę można oglądać do 20 stycznia w wiedeńskim Muzeum Secesji. - Jego twórczość w krytyczny sposób komentuje rodzinne Stany Zjednoczone. - W bardzo ironiczny sposób komentuje zwłaszcza Hollywood i nierówności społeczne - mówiła dziennikarka Czwórki.
Ile kilometrów pokonuje w swojej pracy artysta zajmujący się fotografią uliczną? Dlaczego warto zajrzeć na wystawę gruzińskiego malarza Nico Pirosmaniego, którego prace znajdziemy w Muzeum Albertina? Jak wyglądały lata 90. w Estonii i czy można opisać je za pomocą sztuki? Co znajdziemy w podcastach na stronie Tate Gallery? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Dominika Klimek
Gość: Fiona Sarah Schmidt (rzecznik prasowy Muzeum Albertina w Wiedniu)
Data emisji: 16.01.2018
Godzina emisji: 10.32
ac/kd