Dieta sportowca w święta. Poznaj najlepsze strategie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 13:10
Świąteczny czas, to nie tylko choinka, prezenty, spotkania w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. To także wspólne biesiadowanie. Jak w święta radzą sobie sportowcy, jak na nasze ciało wpływa wigilijna dieta?
W wigilijnym wydaniu audycji Co Was Kręci powiemy m.in. na co zwracają uwagę sportowcy przy świątecznym stole.
W wigilijnym wydaniu audycji "Co Was Kręci" powiemy m.in. na co zwracają uwagę sportowcy przy świątecznym stole. Foto: shutterstock/Teresa Kasprzycka
  • Do wigilijnej wieczerzy zasiądą dziś też sportowcy - zawodowi i amatorzy. I oni mogą zjeść świąteczne smakołyki. 
  • Święta są po to, żeby jeść świąteczne rzeczy, ale warto jeść je z wiedzą o tym, co może nam służyć.
  • 12 dań kolacji wigilijnej daje nam bogaty wybór tego, z czego skomponujemy swój talerz - wybierajmy to co mniej lśni. 
  • Dietetyczka Katarzyna Białous poleca jeść małymi porcjami, mieszać różne dania i nie rezygnować z ciast. 

Na świątecznym stole nie zabraknie najróżniejszych smakołyków. Trudno się powstrzymać, żeby nie spróbować pyszności przygotowanych przez bliskich. Według danych, podczas wigilii często spożywamy posiłki, które mają trzy tysiące kalorii. 

Wigilia i treningi

Co możemy zrobić, żeby jednak nie mieć poczucia kompletnego przejedzenia. - Zapraszanie dietetyka do radia w okresie przedświątecznym to szukanie dyspensy - śmieje się Kasia Biłous w rozmowie z Piotrem Galusem. - Święta są po to, żeby jeść świąteczne rzeczy, ale warto jeść je z wiedzą o tym, co może nam służyć, a co doprowadzić do pewnych dolegliwości. Nie pomaga nam też siedzenie przez kilka godzin przy suto zastawionym stole.

Wigilijna dieta, zdaniem Czwórkowego gościa, mogłaby zaszkodzić treningom, które będą się odbywały w okresie okołoświątecznym. Tego dnia spożywamy zupełnie inne rzeczy od tych, które są zalecane przy aktywności fizycznej, szczególnie tej wytrzymałościowej. - Najrozsądniej byłoby ważne treningi zaplanować na nieco późniejszy czas lub tuż przed samą wieczerzą wigilijną - radzi ekspertka. 


Posłuchaj
19:43 czwórka co was kręci 24.12.2023 10.27 ok.mp3 Jak jeść w święta podpowiada dietetyk Katarzyna Białous (Co Was kręci/Czwórka)

 

Dania wigilijnej wieczerzy są bardzo różnorodne w zależności od regionu, czy konkretnej rodzinnej tradycji, pojawiają się różne dania. Warto sięgać po te gotowane, a nie smażone. - Lekiem na wszelkie dolegliwości okołoświąteczne jest ruch, aktywność fizyczna - mówi Kasia Biłous. - Ruch wpływa na mięśnie naszych jelit, lepiej działa fizjologia. Nie musimy się też martwić, że wszystko, co zjemy zamieni się w tkankę tłuszczową. 

Wigilijna strategia dla sportowców

12 dań kolacji wigilijnej daje nam bogaty wybór tego, z czego skomponujemy swój talerz. - Wszystko, co lśni, ma dużo więcej tłuszczu, wybierajmy bardziej matowe pokarmy - radzi gość Czwórki. - Jeśli mamy ochotę na te dania, to zjadajmy je w większych odstępach czasu. Nakładajmy sobie małe ilości i ewentualnie skuśmy się na dokładki. 

Moc dań rybnych wcale nie sprawia, że dania wigilijne są nietłuste. - Karp, śledzie, ryba po grecku mają tłuszcz, ale jest w nich też wiele zalet - mówi specjalistka. - Karp jest fajną rybą: zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jemy go raz do roku, więc warto się skusić. Śledź za to jest najczystszą rybą pod względem zawartości metali ciężkich. 

Katarzyna Biłous zwraca również uwagę, byśmy 24 grudnia nie pościli przez cały dzień, czekając na wigilijną wieczerzę. Zjedzenie normalnego śniadania, które nas nasyci, sprawi, że nie rzucimy się wygłodniali na kolację. - Warto jeść wolniej. Jeśli czujemy potrzebę, to popijajmy dania wodą, kompotem z suszu czy np. ziółkami - poleca. - Nasza wątroba w tym czasie jest najbardziej obciążona. Możemy sobie pomóc np. przyjmowaniem ostropestu plamistego. 

Ciasta i ich dobroczynne właściwości 

Nie bez znaczenia w tym wyjątkowym czasie są również desery, traktowane jak zakazany owoc dla sportowców. - Jedzmy ciasta - makowce, serniki, pierniki. Jedzmy i szukajmy w nich dobrych elementów - radzi gość Piotra Firana. - Mak ma ogromne ilości wapnia, przyprawy zawarte w pierniku wspomagają perystaltykę jelit. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Katarzyna Biłous (dietetyczka)

Data emisji: 24.12.2023

Godzina emisji: 10.27

pj/pr

Czytaj także

Światowy Dzień Deskorolki. Skejt trafił do Polski wcześniej niż seria Tony Hawk

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 14:26
Deskorolki dziś nikomu nie trzeba przedstawiać. Niewielu jednak wie, że polska przygoda z tą pasją trwa już od lat siedemdziesiątych XX wieku. W Światowym Dniu Deskorolki Bartek Adamowski przypomina jej polską historię i zaprasza na wystawę "Betonowa fala PRL-u" w Lublinie oraz wydarzenia z nią związane. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta biegacza. Co jeść, aby poprawić swoje wyniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 15:03
– Dynia i wszystkie te warzywa kapustne, które się pojawiają, mają bardzo dużo beta-karotenu o silnym działaniu przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym, więc zaczynamy również dbać o naszą odporność – mówi dr Hanna Stolińska-Fiedorowicz, podpowiadając jakie produkty warto wprowadzić do jesiennej diety, jeśli chcemy pozostać aktywni fizycznie.  
rozwiń zwiń