Są źródłem witamin z grupy B i E. Korzystnie wpływają na pracę mózgu i kondycję skóry. Ze względu na dużą zawartość białka są bardzo ważnym elementem w diecie. - Orzechy to białka i tłuszcze w różnych relacjach jeśli chodzi o zawartość jednych i drugich. Dla przykładu orzechy macadamia niemal w 80% składają się z tłuszczu, za to orzechy nerkowca są najbardziej bogate w białko, w dodatku zawartość tłuszczu w tym orzechu nie przekracza 12% - mówiła Agnieszka Piskała, dietetyk.
Obecnie na rynku posiadamy ogromny wybór orzechów. Które wybrać, aby wzbogacić codzienną dietę? - Orzech laskowy zawiera dużo kwasów Omega 3, które dobrze wpływają na procesy myślowe. Orzechy pekan, nerkowca i brazylijskie posiadają dużo kwasów nienasyconych, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi, mają także działanie serotonogenne - poprawiają humor - przekonywała specjalistka ds. żywienia.
Agnieszka Piskała Nie możemy być żywieniowym Inżynierem Mamoniem, który kupuje wyłącznie orzechy laskowe, ponieważ tylko takie zna. Każdy z rodzajów orzechów ma inne właściwości
Dlaczego popularne "fistaszki" nie powinny zaliczać się do kategorii orzechów? Ile wynosi najzdrowsza dzienna dawka spożycia orzechów? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał opracowała: Kaja Zemła
Gość: Agnieszka Piskała, dietetyk, specjalistka ds. żywienia
Data emisji: 11.10.2017
Godzina emisji: 12.07
ac