Już 67 proc. badanych wybiera produkty określane jako zdrowa żywność Open Research
Dietetyk sportowy Urszula Somow komentowała, że wielu Polaków, którzy interesują się zdrową żywnością nie kieruje się w swoich wyborach zdrowym rozsądkiem. - Zauważyłam tendencję do popadania ze skrajności w skrajność. Nie możemy powiedzieć, że kupowane w supermarkecie warzywa są niezdrowe. Dysponujemy szeroką gamą badań, które wskazują, że spożywanie owoców i warzyw niezależnie od tego z jakiej hodowli pochodzą przynosi korzyści dla zdrowia - przekonywała.
Ponad 60 proc. wybiera produkty z prostą i zrozumiałą listą składników. Obawa o mnogość sztucznych substancji w żywności plasuje polskich konsumentów wyżej od większości Europejczyków Małgorzata Cichecka, firma Nielsen
Czy warto zatem wybierać produkty ekologiczne? Agnieszka Nowak-Kozicka i Marta Kurkiewicz opowiadały, że przed zakupem warto sprawdzić informacje zawarte na etykiecie. Także tego, oznaczonego jako "bio". - To, co jest hodowane jako "bio" i "eko" nie zawsze musi być w stu procentach dobre . Takie produkty mogą np. posiadać w składzie cukier glukozowo-fruktozowy. Jogurt "bio", który zawiera skrobię kukurydzianą, posiada swoje oznaczenie, dlatego, że produkowany jest z ekologicznego mleka. Porównując takie produkty z ich konwencjonalnymi odpowiednikami możemy nie dostrzec żadnej różnicy. Pordukty niezawierające szkodliwych substancji rzadko trafiają na sklepowe półki, ponieważ mają bardzo krótką datę ważności - opowiadały na na antenie Czwórki.
Czy jedzenie oznaczone symbolem "bio" jest zdrowsze od pozostałych produktów spożywczych, które możemy znaleźć na półkach w supermarkecie? Czym różni się ich skład i kto zajmuje się badaniem jakości produkcji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Michał Piwowarek
Goście: Agnieszka Nowak-Kozicka, Marta Kurkiewicz (Kooperatywa Na Zdrowie), Urszula Somow (dietetyk sportowy)
Data emisji: 2.03.2018
Godzina emisji: 15.07
ac