Monika Kucia W kuchni nie ma ścisłych granic
Na szereg pytań dotyczących patriotyzmu w polskiej kuchni w Czwórce próbowali odpowiedzieć zaproszeni eksperci: Monika Kucia, dziennikarka, kuratorka kulinarna i autorka bloga "Siała baba mak", Grzegorz Łapanowski, kucharz, twórca "Szkoły na widelcu" i promotor lokalnych smaków, Maciej Nowicki, szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego oraz Jacek Janowski z Polskiej Organizacji Turystycznej.
Punktem wyjścia do dyskusji były słynne słowa kulinarnego mistrza Massima Bottury - "w moich żyłach płynie ocet balsamiczny, a mięśnie zbudowałem na parmezanie". A co płynie w żyłach polskich szefów kuchni?
Grzegorz Łapanowski Myślę, że mantra polskiej kuchni mogłaby brzmieć: świeże, sezonowe i lokalne. Być może dodałbym jeszcze: tradycyjne i nowoczesne
- W Polsce mamy wspaniałe produkty. Można by je wymieniać bardzo długo. Mocni jesteśmy w gęsinie, produkcji wołowiny, jabłek i produktów mlecznych - twierdził Grzegorz Łapanowski.
- Patriotyzm w kuchni to bardzo grząski grunt. Dla mnie kuchnia patriotyczna jest przede wszystkim związana z tym, co lokalne i regionalne - zaznaczyła Monika Kucia. Maciej Nowicki natomiast podkreślił, że o żadnej kuchni nie można powiedzieć, że jest tą jedyną. - Zawsze jest to jakiś konglomerat i zlepek kuchni narodowych - tłumaczył. Jacek Janowski zaś zachwalał wzrastającą w ostatnich latach świadomość promowania polskich produktów lokalnych w turystyce. - Ona żyje z kulinariów tradycyjnej kuchni, a te z kolei kojarzą się z autentycznością - argumentował.
Maciej Nowicki Kuchnia zmienia się dynamicznie. Kiedy i w jakich okolicznościach możemy powiedzieć o czymś, że jest już polskie?
W Czwórkowym starciu ze smakiem zaproszeni goście, wraz z pomocą obecnej w studiu publiczności oraz moderujących rozmowę Beaty Kwiatkowskiej i Piotra Firana, nie tylko próbowali ukłuć definicję patriotyzmu w kuchni, ale także szukali tego, co w polskiej kuchni jest najbardziej charakterystyczne.
Kiszonki, pierogi, a może żurek i buraczki? A jak zatem traktować pizzę i kebab, które od dłuższego czasu są nieodłączną częścią jadłospisu wielu Polaków? W jaki sposób instytucjonalnie wspierać rodzimą produkcję żywności? Oraz jak szef kuchni Dariusz Jasiński przyrządził tatar z suszonych pomidorów i czy można powiedzieć, że to polska potrawa? Tego wszystkiego dowiecie się, słuchając Czwórkowego starcia o patriotyzmie w jedzeniu.
Jacek Jankowski Niepotrzebnie żyjemy kompleksami w stosunku do kuchni Zachodu
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Beata Kwiatkowska i Piotr Firan
Goście: Monika Kucia (dziennikarka, kuratorka kulinarna i autorka bloga "Siała baba mak"), Grzegorz Łapanowski (kucharz, twórca "Szkoły na widelcu" i promotor lokalnych smaków), Maciej Nowicki (szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego) i Jacek Janowski (Polska Organizacja Turystyczna)
Data emisji: 27.04.2016
Godzina emisji: 15.07
jsz/mg
Uczestnicy Czwórkowej dyskusji: Monika Kucia, Jacek Janowski, Grzegorz Łapanowski i Maciej Nowicki/fot. Czwórka
Beata Kwiatkowska i Piotr Firan/fot. Czwórka