Czy produkty w Polsce są niższej jakości niż ich zachodnie odpowiedniki?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 17:02
Towary spożywcze sprzedawane pod tą samą marką w zależności od kraju mogą mieć inny skład. 
Audio
  • Czy polskie produkty spożywcze na są niższej jakości? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nd3000

Producenci żywności pokazują, że ich receptury się zmieniają, ale takie zmiany nie mogą być wprowadzone z dnia na dzień. To proces wymagający czasu Andrzej Gantner 

Na polecenie KE, UOKiK porównał produkty kilku produktów spożywczych w Polsce i Europie Zachodniej. Przykładowo zawartość koncentratu soku w składzie mrożonej herbaty jest wyraźnie niższa niż w partii towaru przeznaczonej dla niemieckich klientów. W raporcie znalazły się też inne produkty. Co tak naprawdę znajdujemy na sklepowych półkach w naszym kraju i jaka jest przyczyna niższej jakości?

- Należy zastanowić się, czy różnice, które wykazał UOKiK to rzeczywiście gorsza jakość - mówił Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności. - Warto mówić o tym, o czym UOKiK nie mówi, czyli o 90 ze 101 produktów, w których żadnych różnic nie stwierdzono. To nawet nie jest większość. Te, w których różnice się pojawiły drobiazgowo zbadaliśmy - zwracał uwagę ekspert. 

taxi1200.jpg
Taxi kontra Uber - czy na rynku znajdzie się miejsce dla każdego?

Profesor Monika Hoffman podkreślała, że zmiany w składzie produktów powinny zostać wprowadzone na terenie wszystkich krajów, w których są produkowane. - Nie możemy zasłaniać się preferencjami smakowymi konsumentów. Choćby w Niemczech, gdzie lubią wyraziste smaki udało się zrezygnować ze sztucznych wzmacniaczy smaku zastępując je naturalnymi. Można to też zrobić w produkowanych w Polsce produktach - mówiła. 

Czy produkty, które możemy kupić na polskim rynku są niższej jakości, niż te produkowane w krajach zachodnich? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: prof. Monika Hoffman (SGGW, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji); Andrzej Gantner (Polska Federacja Producentów Żywności)

Data emisji: 30.10.2018

Godzina emisji: 15.15

ac/kd

Czytaj także

Starcie ze smakiem: jedzenie może być patriotyczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 17:30
Ostatnio zwiększyło się zainteresowanie polskich konsumentów lokalnymi produktami spożywczymi. Jednocześnie w jadłospisie Polaków dominuje kuchnia włoska, francuska i japońska. A jaka jest nowoczesna kuchnia polska? I czym się przejawia kulinarny patriotyzm? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy coraz poważniej myślą o wyjściu z Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 17:41
Według raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego - co trzeci Polak chce Polexitu. Wysoki odsetek zwolenników wyjścia z UE badacze łączą z dobrą oceną obecnej polityki zagranicznej naszego kraju. Z czego wynika rosnący eurosceptycyzm? Jakie są możliwe scenariusze naszej przyszłości w Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prosty skład = zdrowie? Jak szukać dobrego jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 16:00
Produkty spożywcze nie smakują jak te, które znamy sprzed kilkunastu lat. Na pieczywie pleśń nie pojawi się po paru dniach, mleko nie kwaśnieje, a jabłka pokrywa warstwa wosku. Jak szukać dobrego jedzenia?
rozwiń zwiń