Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą
W prawdziwym życiu ucieczka od tego, co się aktualnie u nas dzieje, nie jest prosta. - Eskapizm w socjologii czy psychologii oznacza ucieczkę od problemów, związanych z życiem społecznym czy też z rzeczywistością, w świat iluzji, wyobrażeń - mówi Grzegorz Załęski, psycholog nowych technologii. - Kiedyś często było to czytanie powieści, gdzie ktoś zatracał się w tej opowieści. Tu mówimy o bardzo pozytywnej formie eskapizmu, gorzej jeśli to wpływało na różnego rodzaju problemy w życiu rzeczywistym np. ktoś zapominał o obowiązkach w sposób sporadyczny czy częsty - dodaje.
04:08 czwórka stacja nauka 09.02.2021 eskapizm.mp3 Czym jest eskapizm - kiedy jest dobry, a kiedy szukać pomocy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Ludzie od zawsze szukali sposobów, żeby choć na chwilę oderwać się od problemów życia codziennego. Dawniej zaciągali się do wojska, sięgali po używki, czytali książki, skupiali się na kolekcjonerstwie, popadali w pracoholizm lub przeprowadzali się w Bieszczady.
Posłuchaj także:
Jeszcze silniej rozbudowane możliwości ucieczki, powstawały wraz rozwojem internetu i nowych technologii.
9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź na co uważać w sieci
- Taką ucieczką może być kompulsywne przeglądanie newsów, granie w gry komputerowe oraz czatowanie - wymienia ekspert. - Dzieje się to kosztem naszego samopoznania, ale też zwyczajnego poznania innych osób w głębokiej relacji w świecie rzeczywistym.
Szczególną uwagę należy zwrócić na czatowanie, bo bardzo dużo osób spędza dziesiątki godzin na różnego rodzaju czatach czy też portalach i forach. Tam zupełnie zatracają się w świecie wirtualnym, często tracąc rachubę czasu Grzegorz Załęski
Przyczynami eskapizmu może być długotrwały, negatywny stres związany z pracą czy szkołą, lęk związany z niebezpiecznym środowiskiem, problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich oraz to, na co nie mamy obecnie większego wpływu, czyli dystans społeczny. Oddalenie od siebie potęguje tego typu zachowania.
- Sam fakt odpoczynku przy komputerze czy smartfonie jest dla nas pozytywny, możemy odpocząć. Gdy jednak użytkownik cyberprzestrzeni traktuje tę czynność, jako ucieczkę od problemów, nieprzyjemnych aspektów życia codziennego, to wtedy mamy do czynienia z zachowaniem negatywnych - podkreśla psycholog. - Ucieczka nie jest zła, byle nie często - dodaje.
Zdarza się, że świat wirtualny wydaje nam się bezpieczniejszy, tam uciekamy bojąc się relacji międzyludzkich, mając problemy na różnych płaszczyznach. Problemy wirtualne mogą stać się ważniejsze niż te w realu. - Dziś trudno o moment zastanowienia, konstruktywne zatrzymanie się, samopoznanie - zauważa psycholog. - Problemem w eskapizmie jest nadmiar, zatracenie, brak kontroli - podkreśla.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 05.02.2021
Godzina emisji: 12.25
pj