Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

W Lommel oddano hołd polskim żołnierzom, którzy wyzwalali Flandrię

W belgijskiej miejscowości Lommel oddano hołd polski żołnierzom, którzy we wrześniu 1944 roku wyzwolili Flandrię spod okupacji niemieckiej. 80 lat temu Pierwsza Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka kontynuowała zwycięski marsz przez Belgię i Holandię aż do niemieckiej bazy marynarki wojennej w Wilhelmshaven. Uroczystość w 80.rocznicę wyzwolenia odbyła się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek historia Polski

Powstanie Warszawskie. "Obrońcy Warszawy są u kresu ludzkiej wytrzymałości"

29 września 1944 roku. Sześćdziesiąty dzień powstania, piątek. Od rana Niemcy rozpoczynają generalny szturm na Żoliborz, przeważające siły wroga nacierają na stanowiska powstańcze ze wszystkich stron. Dochodzi do bitwy pod Jaktorowem, podczas której zostaje rozbita grupa "Kampinos".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy nazizm Warszawa zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa Tadeusz Bór-Komorowski Stanisław Mikołajczyk Winston Churchill

Bitwa pod Jaktorowem. Ostatni bój Grupy AK "Kampinos"

29 września 1944 roku doszło do bitwy pod Jaktorowem, w którym rozbite zostały siły Grupy Armii Krajowej "Kampinos". - Odwrót z Puszczy Kampinoskiej i bój pod Jaktorowem przypłaciło życiem ok. 200 żołnierzy, około 300 zostało rannych. Grupa AK "Kampinos" przestała istnieć – mówił Władysław Bartoszewski na antenie Radia Wolna Europa w audycji z cyklu "Dni Walczącej Stolicy".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa HISTORIA Kampinos Powstanie Warszawskie Władysław Bartoszewski

Gen. Stanisław Sosabowski do obrońców Warszawy: żołnierze obrony stolicy, dobrze spełniliście obowiązek

- Sytuacja była napięta, głębokie wzruszenie malowało się na twarzach wszystkich. Przemówiłem krótko: "Żołnierze obrony stolicy, dobrze spełniliście obowiązek żołnierski. Niech was nie złamie chwilowe niepowodzenie, zmienne są koleje wojny. Żołnierzami zostajecie, mimo że zrzucicie mundur i przywdziejecie ubranie cywilne - wspominał gen. Stanisław Sosabowski na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa skarby archiwum historia Stanisław Sosabowski

Wrzesień '39. Aleksander Pragłowski: Niemcy przyznali, że postawa Warszawy była bohaterska

- Blaskowitz oświadczył na początek, że przyjmuje nas jako parlamentariuszy, ale jedynie dla potwierdzenia bezwarunkowej kapitulacji. Choć nie było to dla nas zaskoczeniem, zrobiliśmy długie miny, zdradzając konsternację. Nie czekając naszej reakcji podjął dalej, że waleczna postawa Warszawy zasługuje na pewne względy - wspominał Aleksander Pragłowski na antenie Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Aleksander Pragłowski skarby archiwum historia Warszawa

Wacław Lipiński. Głos walczącej Warszawy

W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. Ponadto starał się instruować ludność, jak należy zachować się wobec nalotów i bombardowań artyleryjskich. Próbował podnosić morale mieszkańców Warszawy i przeciwdziałać panicznym nastrojom i fali szpiegomanii.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Lipiński Warszawa Niemcy nazizm Stefan Starzyński HISTORIA historia Polski