Polskie Radio
Section05

"Jedyna duszy y serca pociecho". Dzieje namiętnej miłości Sobieskiego i Marysieńki

"Całuie wszystkie śliczności naywdzięcznieyszego ciałeczka iedynéy Marysienki swoiéy" - pisał spod Wiednia stęskniony król Jan III Sobieski. Wybitny dowódca bywał nie mniej wybitnym kochankiem, a jego listy nawet dziś mogą wywołać rumieńce.
Zobacz więcej na temat:  Jan III Sobieski historia Polski HISTORIA Rzeczpospolita potop szwedzki miłość Maria Kazimiera d'Arquien Walentynki małżeństwo Władysław IV Waza król królowie Polski

Przeżyliśmy Gross-Rosen. 80 lat od wyzwolenia obozu

Dziś w tym miejscu leży Rogoźnica, oddalona około 60 km od Wrocławia. W czasie II wojny światowej Niemcy założyli tu obóz pracy. Gross-Rosen oficjalnie nazywany był przez Niemców obozem aresztu ochronnego. W rzeczywistości, jak to przyznali sami członkowie jego załogi w zeznaniach na procesie w Hamburgu, był to jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Gross-Rosen II wojna światowa Armia Czerwona Niemcy III Rzesza nazizm

Sw@da i Niczos, kandydaci na Eurowizję 2025. "Język podlaski wzbudza dużo emocji"

W finale polskich kwalifikacji do Eurowizji 2025 znalazł się m.in. podlaski duet Sw@da i Niczos z piosenką "Lusterka". Wokół języka tego utworu rozgorzała w polskim internecie wielka dyskusja – a o języku tym właśnie, o Podlasiu i inspiracjach opowiadali Sw@da i Niczos w Polskim Radiu na długo przed gorączką Eurowizji.  
Zobacz więcej na temat:  Podlasie Eurowizja muzyka tradycyjna folk muzyka współczesna

Bractwo

14 lutego 1855 r. Franciszek Liszt pisząc do Ferdinanda Hillera, wspominał: „Z naszego dawnego paryskiego bractwa romantycznego, które, wliczając Mendelssohna i Chopina, składało się z pięciu osób, zostało na tym padole tylko nas trzech, ja, ty i Berlioz”. Relacje polskiego kompozytora z tymi wielkimi muzykami, zarówno przyjacielskie, jak i zawodowe, nie miały w sobie żadnej stałości ani intensywności. Często określane były jako „epizodyczne”. Żaden z dokumentów nie poświadcza np. zażyłości między Chopinem i Berliozem. Zachowane nieliczne bileciki potwierdzają fakt, że zwracali się do siebie per „pan”. Na pewne ożywienie relacji tych dwóch wielkich muzyków, miał wpływ zarówno Liszt, jak i Hiller. Jednak postępujący rozpad przyjaźni Chopina z węgierskim kompozytorem, spowodował ochłodzenie jego stosunków z Berliozem i zakończenie ich znajomości. W gronie tego „paryskiego bractwa romantycznego” Berlioz, jako jedyny geniusz muzyczny nie będący pianistą, szczegółowo analizował kompozycje fortepianowe Chopina. (md)
Zobacz więcej na temat: