Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio - odrodzone miasto, największa metropolia świata

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:00
Tokio, gospodarz zbliżających się igrzysk, za sprawą natury i działań wojennych zostało dwukrotnie zniszczone, ale odrodziło się w efektownym stylu. Obecnie jest jednym z liderów międzynarodowej gospodarki i największą pod względem liczby mieszkańców metropolią świata.
Tokio
TokioFoto: PAP/EPA/Tamas Kovacs

Stolica Japonii, która zajmuje powierzchnię 2190,93 km kwadratowych, znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu, nad Zatoką Tokijską. Pierwotnie na tym terenie znajdowała się wioska rybacka o nazwie Edo.

Znaczenie polityczne i zaludnienie obszaru, który stał się miastem, wzrosło znacząco na początku XVII wieku, gdy osiedlili się tam siogunuowie z rodu Tokugawa. Nazwa "Tokio" obowiązuje od 1868 roku i oznacza "Wschodnią Stolicę".


Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Formalnie Tokio od 1943 roku jest prefekturą metropolitalną. Populację samego miasta szacuje się na ok. 14 milionów mieszkańców, a całego obszaru metropolitalnego na ponad 38 mln, co czyni go najludniejszym na świecie. Wydzielone są w jej ramach 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy. Władzę w stolicy Japonii sprawuje gubernator, którą obecnie jest Yuriko Koike.

W pierwszej połowie XX wieku Tokio zostało dwukrotnie zniszczone. W 1923 roku za sprawą trzęsienia ziemi, a 12 lat później w związku z bombardowaniem Aliantów w czasie II wojny światowej. Szybka odbudowa, a następnie ekspansja rozpoczęła się w latach 50. i zaowocowała ożywieniem gospodarczym Kraju Kwitnącej Wiśni. Obecnie jest ono największą gospodarką miejską na świecie pod względem PKB i plasuje się w ścisłej czołówce w Indeksie Globalnych Centrów Finansowych. Jest siedzibą jednej z głównych giełd świata i rekordowej liczby dużych przedsiębiorstw. Odbyły się tam też trzy szczyty G7 (1979, 1986 i 1993).

Stolica Japonii jest także znana jako międzynarodowe centrum badań i rozwoju. Na renomę składają się osiągnięcia m.in. kilku największych uczelni, w tym przede wszystkim Uniwersytetu Tokijskiego.

Gospodarz zbliżających się igrzysk cieszy się też powodzeniem wśród turystów. Wśród głównych atrakcji wymieniane są: najwyższa wieża telewizyjna na świecie Tokyo Skytree, Pałac Cesarski, zabytkowe świątynie buddyjskie, shintoistyczne chramy, liczne muzea, teatry oraz parki. Te ostatnie wiosną są często odwiedzane także przez mieszkańców w związku z kwitnięciem wiśni.

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

>>>SERWIS SPECJALNY - TOKIO 2020<<<

W Tokio odbywa się również wiele festiwali. Co dwa lata organizowana jest Kanda - parada, na którą przygotowywane są efektowne platformy i w której uczestniczą tysiące osób. Ogromnym powodzeniem cieszy się także efektowny pokaz sztucznych ogni nad rzeką Sumida, który zwykle co roku organizowany jest w ostatnią sobotę lipca.

Potencjał tego miasta wykorzystują również często reżyserzy z Hollywood, osadzając tam przynajmniej częściowo akcję swoich produkcji. Tak było m.in. w przypadku filmów "Żyje się tylko dwa razy" z serii przygód Jamesa Bonda, "Kill Bill", "Między słowami" czy "Incepcja".

Z powodu wspomnianych wcześniej zniszczeń w pierwszej połowie XX wieku w stolicy Japonii dominuje nowoczesna i współczesna architektura, a starszych budynków jest niewiele. Mieszkańcy i odwiedzający mają do dyspozycji rozbudowaną sieć transportu. Najczęściej wybierane są metro, w ramach którego jest do wyboru 13 linii (dziewięć głównego operatora i cztery dodatkowe), oraz dobrze rozwinięty transport kolejowy.

Tokio leży u styku trzech płyt tektonicznych, co powoduje, że dochodzi tam często do nieznacznych trzęsień i drgań ziemi. Epicentra w obrębie kontynentalnej części zdarzają się jednak rzadko. Przyzwyczajeni mieszkańcy nie zwracają właściwie uwagi na drobne wstrząsy, które przeważnie nie powodują dużych zniszczeń, ale mogą one zaniepokoić przyjezdnych. Nie należy także obawiać się zbytnio groźnych skutków tego, że ok. 100 km od stolicy kraju znajduje się góra Fudżi. Ryzyko erupcji jest bowiem niewielkie. Gdyby zaś nastąpiła, to mogłaby spowodować tymczasowe przerwy w dostawie prądu.

Czytaj także:

Uczestnicy igrzysk muszą zaś być przygotowani na trudne warunki pogodowe. Lato w strefie klimatu podzwrotnikowego jest upalne przy jednocześnie dużej wilgotności powietrza. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień ze średnią temperaturą 26,4 stopni C. Każdego roku pojawiają się też tajfuny, ale większość nie jest silna.

W Tokio siedzibę mają m.in. dwa profesjonalne kluby baseballowe, trzy piłkarskie i tyle samo koszykarskich. Organizowało ono również wiele imprez rangi mistrzowskiej w różnych sportach, stale gości turnieje tenisowe czy zawody judo i karate.

Bogatą infrastrukturę sportową i potencjał docenił też Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Stolica Japonii po raz pierwszy była gospodarzem igrzysk w 1964 roku, a za sprawą tegorocznej edycji została pierwszym azjatyckim miastem, które przeprowadzi je u siebie po raz drugi w historii.

Partnerzy

Partner