Raport Białoruś

Na Białorusi znaleziono skarb - monety z 17. wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:34
Monety odkopano w trakcie prac przy budowie nowej obwodnicy wokół Mińska. Znaleziono w sumie 233 monety, tak zwane boratynki.
Audio
  • Na Białorusi znaleziono skarb. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcia znalezisk. Print screen ze strony internetowej minsknews.by
Zdjęcia znalezisk. Print screen ze strony internetowej minsknews.byFoto: http://minsknews.by

Boratynki to były miedziane szelągi bite w Rzeczypospolitej - zarówno w Koronie, jak i Wielkim Księstwie Litewskim. Najstarsza odkopana moneta pochodzi z 1660 roku, a najmłodsza z 1667. Skarb jest w dosyć dobrym stanie, mimo tego że prawie 350 lat przeleżał w ziemi. Został znaleziony w okolicy podstołecznego miasteczka Raków, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się osada.

Przy budowie nowej drogi znaleziono w sumie ponad 20 różnych pamiątek, część z okresu średniowiecza. Na razie nie ujawniono gdzie dokładnie się znajdowały, aby nie przyciągać uwagi poszukiwaczy skarbów. Prace nad badaniem znalezisk będą kontynuowane.

Tzw. potop szwedzki niósł ze sobą kryzys gospodarczy w Rzeczypospolitej. Zarządca mennicy w Krakowie, Tytus Liwiusz Boratini zaproponował, by bito monetę miedzianą, która miała mieć umownie wartość srebrnego szeląga (1/3 grosza).  Sejm zgodził się na ten projekt, choć ten nowy miedziany szeląg nie odpowiadał wartości nominalnej.

IAR/Wikipedia/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: traktorzyści kołchozowi zaorali 1000-letnie kurhany

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:49
Na Białorusi zniszczono cmentarzysko złożone z ośmiu kurhanów. Miejscowi archeolodzy zdążyli zbadać tylko dwa z nich, mające co najmniej tysiącletnią historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zamek w Krewie pilnie wymaga ratunku. ”Gdy on powstał, Kreml był jeszcze drewniany”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 16:20
Mija 630 lat od podpisania aktu unii w Krewie między Koroną i Litwą, w 1385 roku. Świadek tych zdarzeń, zamek w Krewie wymaga prac konserwatorskich. Pozostały z niego obecnie ruiny, a jest niezwykle cennym zabytkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: pałac Radziwiłłów w Zdzięciole zostanie sprzedany na aukcji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 12:00
Cena wywoławcza za budynek wynosi 117 tysięcy dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Powinien powstać instytut badający zbrodnie komunizmu na Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 00:05
Jeśli Białorusini nie będą w stanie poznać rozmiarów zbrodni stalinowskich i uszanować ofiar komunizmu, oznacza to poważne zagrożenie dla przyszłości Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio.pl opozycjonista Wiaczesław Siwczyk. Białorusini mają często znikomą wiedzę na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udało się obejść cenzurę. Książka "Skrwawione ziemie" Snydera dostępna w sieci po rosyjsku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 06:10
Książka Timothy'ego Snydera - specjalisty w zakresie nowożytnych nacjonalizmów oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej - została przetłumaczona na 26 języków, jednak w Rosji nie mogła się dotychczas ukazać. Opowiada bowiem m.in. o milionach ofiar sowieckich mordów i represji na "skrwawionych ziemiach", pomiędzy Niemcami i Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: polsko-białoruskie spotkanie historyków w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 12:00
Polscy i białoruscy historycy, archiwiści i specjaliści od spraw dziedzictwa narodowego spotkali się w Mińsku. To drugie tego typu spotkanie. Jednym z jego założeń jest wspierania dialogu między Warszawą i Mińskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsca pamięci na stronie ambasady Polski w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 23:00
Nową zakładkę poświęconą polskim miejscom pamięci na Białorusi uruchomiła w środę ambasada RP w Mińsku. Na razie znajduje się na niej informacja o części miejsc w mińskim okręgu konsularnym - powiedziała sekretarz prasowa ambasady Anna Derska.
rozwiń zwiń