Publikacja skupia się na okresie największych zmian w dziejach kuchni, jedzenia, gotowania i obyczaju kulinarnego. Maria Barbasiewicz snuje opowieść w kontekście gwałtownych przemian społecznych, ekonomicznych i politycznych od końca XVIII do połowy XX w.
W swojej pracy autorka często zwraca uwagę na kontrasty. Gdy w XIX stuleciu angielska klasa średnia jadała zupy żółwiowe, łososie, króliki, gołębie, a nawet skowronki i łabędzie, żyjący w nędzy robotnicy 80 procent dochodów przeznaczali na chleb - podstawowy, a często jedyny składnik ich posiłków. Klęski głodu były prawdziwym problemem tej klasy społecznej.
Ratunkiem dla głodujących okazała się zupa rumfordzka, której przepis opracował fizyk i wynalazca Benjamin Thompson. Nazwa pożywnej potrawy wzięła się od jego tytułu hrabiowskiego, ten zaś związany był z pewną romantyczną historią.
***
Tytuł audycji: Droga przez mąkę
Prowadzi: Łukasz Modelski
Gość: Maria Barbasiewicz (historyk, pisarka, autorka m.in. książki "W kuchni jak na wojnie. Jak kucharze walczyli na noże, smaki i anegdoty od końca XVIII do połowy XX w. ")
Data emisji: 21.11.2015
Godzina emisji: 12.00
mc/pj