Polskie Radio
Section05

Andrzej Nowak

opinia Ideologia wielkorosyjska przeżarła dusze Rosjan. Prof. Andrzej Nowak rozlicza "historyka" Putina

Uosabiany przez Putina rosyjski imperializm pozostaje jednym z najważniejszych zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa, a bestialski atak na Ukrainę wciąż wielu wydaje się czymś, "co nie miało prawa się zdarzyć". Jednak lektura najnowszej monografii prof. Andrzeja Nowaka – "Powrót Imperium Zła" - dowodzi, że była to kontynuacja polityki od lat prowadzonej przez rosyjskiego dyktatora, a atak z 24 lutego zeszłego roku - chwilą, gdy czyny zastąpiły słowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Władimir Putin Unia Europejska

TYLKO U NAS "Pierników nie wystarczy dla wszystkich". To my mamy zapłacić za szalone pomysły postępowców

Ze zbioru esejów "Tyrania postępu" (wyd. Biały Kruk) wyłania się mroczny obraz globalnych środowisk, które dążą do radykalnej zmiany relacji międzyludzkich i samego człowieka. Nad wszystkimi tymi projektami góruje chęć stworzenia nadczłowieka, człowieka-boga, kreatora, którego nie ograniczają ani płeć, ani śmierć, ani jakiekolwiek bariery ludzkiego ciała. Jest to chęć dobrze znana, wyrażana także w poprzednich pokoleniach, co często kończyło się rządami dyktatur i masowymi zbrodniami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja eutanazja homoseksualizm gender transseksualizm Wojciech Roszkowski

Ideologia imperium zła. Dlaczego Rosja wciąż chce więcej?

Gdzie prowadzą ścieżki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o idee budujące wizję współczesnej imperialnej Rosji jako centrum podbijającego sąsiadów celem podporządkowania ich Moskwie? To bardzo aktualne pytanie w kontekście obecnej wojny na Ukrainie, a także główne pytanie najnowszej książki prof. Andrzeja Nowaka zatytułowanej "Powrót Imperium Zła. Ideologie współczesnej Rosji, ich twórcy i krytycy 1913-2023".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rosja Władimir Putin

Lata 1985-1990. Pieriestrojka i głasnost Michaiła Gorbaczowa

- Masowa kuracja odwykowa od lęku oraz zbiorowa podróż do świata informacji - tak znany reportażysta Ryszard Kapuściński nazwał reformy, jakim zostało poddane społeczeństwo Związku Sowieckiego po dojściu do władzy Michaiła Gorbaczowa, który 11 marca 1985 roku został I sekretarzem tamtejszej komunistycznej partii. W "Historii żywej" pieriestrojka i głasnost Gorbaczowa oraz wpływ na historię Polski, czyli o kontrolowanym rozpadzie, demontażu, a może montażu czy nowej rzeczywistości?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Michaił Gorbaczow

Jan Paweł II i Solidarność, czyli kryzys "imperium zła"

"Na dnie swojej nędzy Polska dostała króla, i to takiego, o jakim śniła. (…) Czyżby wiedział z góry, że ze zbiorowego poniżenia potrafi ludzi podnieść w insurekcji bezkrwawej?" - to słowa Czesława Miłosza z jesieni 1987 roku wskazujące na rolę, jaką odgrywa Jan Paweł II w historii Polski, a tym samym naszej części Europy. Jaki miał wpływ na kryzys "imperium zła", którym była Moskwa?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Paweł II historia Polski

Czasy Gierka, Breżniewa i nowe formy opozycji

O tym, że Edward Gierek miał dobre notowania w Moskwie, świadczyć może fakt, że już w trakcie przesilenia październikowego 1956 roku przywódca Związku Sowieckiego Nikita Chruszczow upominał towarzyszy polskich, aby do nowego Biura Politycznego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej włączyć towarzysza Gierka. Była to opinia z 2008 roku historyka, działacza socjalistycznego i komunistycznego Andrzeja Werblana.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Edward Gierek historia PRL historia Polski

Prof. Andrzej Nowak nominowany do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Jest współtwórcą audycji "Historia żywa"

Już po raz dwudziesty trzeci na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej. Prof. Andrzej Nowak, współtwórca cyklu audycji "Historia żywa” w radiowej Jedynce, został nominowany do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2023. Laureatów poznamy 25 września podczas gali, która odbędzie się w Nowym Sączu.
Zobacz więcej na temat:  Mistrz Mowy Polskiej

Gomułka i Chruszczow. Próba poluzowania sowieckiego gorsetu

Rankiem, 19 października 1956 roku, radzieckie oddziały stacjonujące w Polsce w marszu na Warszawę znajdowały się już 150 km od stolicy celem przeprowadzenia wojskowej interwencji. Nikita Chruszczow, I sekretarz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, chciał wymusić na komunistach polskich rezygnację z wyboru Władysława Gomułki na I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak PRL historia Polski Władysław Gomułka PZPR Nikita Chruszczow

Drugi sowiecki podbój Polski (1944-1945)

W 1944 roku Sowieci rozpoczęli ponowny podbój Polski. Jego efektem było zainstalowanie w naszym kraju sterowanych z Moskwy władz. - Tym razem był to jednostronny rozbiór Polski. Wszystko zagarnęła jedna siła polityczna umiejscowiona na Kremlu. W tym sensie był to raczej powrót do czasów Piotra I, a nie Katarzyny. Piotr I miał koncepcję, by całą Rzeczpospolitą objąć swoimi wpływami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Związek Sowiecki

Pakt Ribbentrop-Mołotow. Jak wpłynął na historię Polski?

Diabelski pakt, udana próba podpalenia pokoju na świecie, przebudowania starego porządku, wprowadzenia na salony Rosji sowieckiej - tak nazywają historycy zawarty 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie między Hitlerem i Stalinem pakt o nieagresji, czyli pakt Ribbentrop-Mołotow, zwany tak od nazwisk podpisujących go przedstawicieli obu krajów. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak II wojna światowa pakt Ribbentrop-Mołotow Rosja Niemcy

Józef Piłsudski i jego polityka międzynarodowa. Plan polskiej ofensywy na Moskwę

Rzeczpospolita odradzała się po 123 latach zaborów, ale bez ustalonej granicy wschodniej, o którą Polacy musieli już niebawem walczyć. - Piłsudski świadomie wykorzystywał rok 1919 jako czas przygotowania wielkiej próby uzyskania przez Polskę geopolitycznej suwerenności w tej części Europy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak. Czy polscy politycy brali pod uwagę rozpoczęcie ofensywy na Moskwę?
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski Dorota Truszczak

Republika rosyjska i bolszewicy wobec Polski

Car Mikołaj II Romanow w dniu 15 marca 1917 roku abdykował w obliczu rewolucji lutowej w Rosji, w trzecim roku wyczerpującej Wielkiej Wojny. - Upadek caratu wynikał przede wszystkim z faktu zmęczenia społeczeństwa rosyjskiego wojną trwającą już trzy lata. Miliony poddanych cara straciło życie, zdrowie lub trafiło do niewoli austriackiej czy niemieckiej - mówi w audycji "Historia żywa" historyk prof. Andrzej Nowak. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja historia Polski bolszewicy Dorota Truszczak