Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Jak tworzy się nowoczesne soczewki wykorzystywane w okulistyce?

Elektroaktywne elementy, które w czasie milisekund potrafią zapewnić wrażenie utrzymania stałej ostrości widzenia, bez względu na odległość czy warunki oświetlenia oraz specjalne mikrobaterie do zasilania soczewki o żywotności ponad 50 lat cyklicznego ładowania - to tylko niektóre nowe technologie, które testuje się w implantach soczewkowych stosowanych w chirurgii oka.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie

Historia Mariana Karczewskiego. "Człowiek traktowany był gorzej od bydlęcia"

Był konspiratorem specjalnej siatki wywiadu Armii Krajowej, później został osadzony w Pawiaku i przeżył trzy obozy koncentracyjne. - Nie ma dnia, abym nie wrócił do tamtych koszmarnych przeżyć - wspominał swoje losy Marian Karczewski. Mimo że od 9 marca 1993 roku nie ma go już wśród nas, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej możemy poznać jego historię.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Pawiak Armia Krajowa

Zakażenia po przeszczepach szpiku kostnego. Dlaczego wirus cytomegalii jest tak groźny?

Transplantacja szpiku kostnego, stosowana często u pacjentów onkologicznych, jest obarczona dużym ryzykiem. Dlaczego? Bo musimy zniszczyć zupełnie ich układ odpornościowy. W związku z tym narażeni są oni na infekcje, które mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu. Najczęstszą z nich jest infekcja wywołana wirusem cytomegalii, u pacjentów, którzy są jego nosicielami.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna leki zakażenia pasożytami społeczeństwo NAUKA infografika

Dr Paweł Balsam: uwielbiam rozmawiać z pacjentami

"Po drugiej stronie lustra" pojawił się dr Paweł Balsam - lekarz, internista, kardiolog oraz adiunkt w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także „podwójny doktor”, bo dr hab. n. med. i dr n. o zdrowiu. W kręgu jego zainteresowań i działalności naukowej znajduje się również zastosowanie informatyki medycznej i telemedycyny w kardiologii.
Zobacz więcej na temat:  kardiologia lekarz medycyna

Zautomatyzowany trenażer chodu szansą na pełniejszą rehabilitację?

Grzegorz Piątek stworzył zautomatyzowany trenażer chodu. Dzięki urządzeniu pacjent będzie mógł być rehabilitowany w warunkach zbliżonych do fizjologii człowieka. - Odtwarzany jest chód w celu reedukacji, bombardowania mózgu wzorcem oraz utorowania obejść w mózgu i ich wyuczenia od nowa - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA rehabilitacja niepełnosprawni niepełnosprawność