Polskie Radio
Section05

Białystok

50 lat nauki lalkarstwa w Białymstoku. "Tata ogłosił rekrutację, a po fakcie ją zalegalizował"

- Mój tata Krzysztof Rau, jako dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wpadł na pomysł, że potrzebuje wykształcić sobie aktorów lalkarzy. Przewidywał bowiem, że zespół z czasem zacznie się wykruszać i trzeba ściągnąć do niego świeżą krew - mówiła w Dwójce prof. Marta Rau związana z białostocką filią Akademii Teatralnej, która świętuje swoje 50-lecie.
Zobacz więcej na temat:  lalka lalki Maria Czok teatr lalkowy teatr lalki Dwójka TEATR KULTURA Krzysztof Rau

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Białymstoku - "Fotografia jest tutaj najważniejsza"

Pokazy ponad 200 artystów, 30 wystaw, 3 warsztaty i 4 pokazy filmów. Do tego konkursy, wykłady, prelekcje oraz spotkania autorskie. - To program Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto. O szczegółach wydarzenia opowiedział w Dwójce Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fotografia Jakub Kukla zdjęcia SZTUKA Grzegorz Jarmocewicz

W Białymstoku uroczystości w Światowy Dzień Sybiraka i 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

Przy pomniku Bohaterskim Matkom Sybiraczkom w Białymstoku odbyły się we wtorek uroczystości w 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i obchodzony tego dnia Światowy Dzień Sybiraka. W przemówieniach podkreślano, że zobowiązaniem współczesnych jest pamięć o wszystkich, którzy "byli ofiarami nieludzkiej, sowieckiej polityki".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Pamięci Sybiru agresja sowiecka II wojna światowa

Pluł na krzyż, wydłubał oczy Maryi. Sędzia odroczył proces

Sąd Rejonowy w Białymstoku odroczył rozprawę ws. obrazy uczuć religijnych i znieważania miejsc kultu. Uznał, że stan zdrowia 41-latka, który m.in. pluł na krzyż i wydłubał oczy w figurce Maryi, musi zostać zbadany przez biegłego. Nie podano jednak szczegółowego zakresu badania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Podlasie podlaskie religia prokuratura sąd Kościół chrześcijaństwo sądownictwo Kościół katolicki krzyż

Ludwik Kmicic-Skrzyński. Legionista, beliniak, generał kampanii 1939 roku

Dziś mija 131. rocznica urodzin generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, żołnierza Legionów Polskich, jednego z "Siódemki Beliny" - pierwszego oddziału polskiej kawalerii w Wielkiej Wojnie, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i dowódcy Podlaskiej Brygady Kawalerii w wojnie 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ludwik Kmicic-Skrzyński II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wrzesień 1939

W Białymstoku rozpoczyna się 12. Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar

4 dni koncertów, wystaw, spektakli, pokazów filmów, warsztatów, debat i spacerów historycznych. W Białymstoku rozpoczyna się dziś 12. Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar. Prezentuje on bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  kultura masowa kultura ludowa kultura żydowska

"Nie jesteśmy sobie obcy". Czwórka i Onet Audio - podcast na żywo [WIDEO]

Czwórka i Onet Audio połączyły siły w Pokoju na Lato - dziennikarze mediów publicznych i komercyjnych wspólnie zaprosili na Podcast na żywo, by rozmawiać o obcym-nieobcym. Ich gośćmi byli Khedi Alieva z Fundacji Kobiet Wędrownych, Ignacio Mateja Cabello, autor popularnego na Instagramie profilu @hiszpan_uczy, oraz Marta Sawicka-Danielak, autorka książki "Ostatni Białystoker".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Jakub Jamrozek Kamil Jasieński tożsamość KULTURA Karolina Walczowska Khedi Alieva Ignacio Mateja Cabello Marta Sawicka-Danielak Czeczenia Hiszpania Jacek Gratkiewicz