Polskie Radio
Section05

Bieszczady

Robert Żurakowski: Chatki Puchatka nie byłoby bez Lutka

- O Lutku możemy usłyszeć, że miał ciężki charakter, zresztą w filmie staraliśmy się to pokazać. Ale niezaprzeczalnie, gdyby nie jego siła fizyczna, którą miał olbrzymią, i chęć przetrwania i stworzenia czegoś, tego miejsca by nie było. Lutek jest bohaterem, bo dzięki niemu mamy całe pięćdziesiąt lat pięknego schroniska – domu - mówił w Dwójce Robert Żurakowski, reżyser filmu dokumentalnego o Ludwiku Pińczuku "Śniła mi się Połonina".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński film polski kino dokument film dokumentalny KULTURA

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podkarpackie wycieczka Sanok muzeum góry zabytki wakacje skansen Sława Bieńczycka

Adrian Markowski: Bieszczadów nie da się całkowicie poznać

- Nie miałem na myśli dogłębnego poznania, trudno je sobie wyobrazić. W mojej poprzedniej książce nie wszystko się zmieściło, to jest krok dalej, ale zostało ich jeszcze wiele do zrobienia. Nie chcę opowiadać wszystkiego - mówił na antenie Dwójki Adrian Markowski, autor książki "Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę".
Zobacz więcej na temat:  książki podróże po Polsce góry Monika Zając Dwójka

Tołhaje. Muzyczni zbójnicy na koncercie w Trójce

– Tołhaje byli zbójnikami grasującymi w Bieszczadach w XVI i XVII wieku. Zainspirowała nas ta nazwa i ich wzorem postanowiliśmy zbójować w muzyce, łączyć różne nurty muzyki tradycyjnej i współczesnej – mówi Janusz Demkowicz, współzałożyciel i basista grupy Tołhaje. Zespół słyszymy podczas koncertu charytatywnego "Trójka dla Ukrainy", który odbędzie się już dziś (1 kwietnia) o g.19.05, w dniu 60. urodzin radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka koncert MUZYKA

"Tropem wilczym". Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych i by pomóc Ukrainie

W wielu miejscach w Polsce odbywa się organizowany już po raz 10. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczna edycja jest niezwykła i odbywa się pod hasłem "Biegniemy Ukraino z pomocą". Tymczasem kolejni uciekinierzy wojenni przekraczają polską granicę – także w Bieszczadach. I tam też czeka na nich pomoc.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bieganie Żołnierze Wyklęci wojna na Ukrainie pomoc Anna Popek Trójka

Ustrzyki Dolne z pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Od kilku dni na Ukrainie trwa wojna. Militarna napaść Rosji doprowadziła do tragedii i ludzkich dramatów, wielu obywateli tego kraju straciło dach nad głową. Pomoc uchodźcom oferują Ustrzyki Dolne, miejscowość położona tuż przy granicy z Ukrainą. - Wszyscy mieszkańcy, funkcjonariusze, zaczynając od Straży Granicznej poprzez ochotników Staży Pożarnej, Policji, robimy wszystko, by pomóc naszym wschodnim sąsiadom pokazać Polskę z jak najlepszej strony - mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina uchodźcy społeczeństwo pomoc społeczna Ustrzyki

Ustrzyki Dolne. Kilka kilometrów dalej trwa wojna, ludzie potrzebują pomocy

Kilka kilometrów od ukraińskiej granicy stosunki polsko-ukraińskie nabierają innego wymiaru niż te omawiane w stolicach. Tam granica jest bardziej płynna, bo i historia zmienia jej przebieg, ludzie przenoszą się czasem z kraju do kraju, choć od pokoleń mieszkają w tym samym miejscu, a i rodziny czy przyjaciele mieszkają po dwóch stronach granicy. A teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, na to wszystko nałożyła się wojna.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek uchodźcy Ukraina Jedynka Ukraina

Wernyhora i "Bojkowski głos Bieszczadu": chcemy ocalić ten folklor od zapomnienia

- Staramy się podtrzymywać pamięć o tradycji i folklorze, który kiedyś był bardzo żywy w Bieszczadach - opowiadali goście Czwórki, Anna Oklejewicz, Maciej Harna i Daria Kosiek, czyli muzycy grupy Wernyhora, która powraca z krążkiem "Bojkowski głos Bieszczadu". Grupa Wernyhora to m.in. Laureaci I nagrody na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2021 oraz nagrody specjalnej radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk folklor