Polskie Radio
Section05

Dwójka

Józef Piłsudski w Sulejówku. Historia, która zaczęła się od nieprzejezdnej drogi

- Józef Piłsudski pierwszy raz do Sulejówka przyjechał wiosną 1921 roku. Wtedy była to malutka wioska z piaszczystymi drogami. Było po deszczu, pojawiło się pełno kałuż, i samochód, którym jechał Piłsudski, po prostu ugrzązł w jednej z nich - mówiła w Dwójce Małgorzata Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Sulejówek Jakub Kukla KULTURA Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 11 listopada Święto Niepodległości

Rasa Rimickaite i pierwsze wrażenia z Polski. "Kraj anten satelitarnych, aptek i sklepów z butami"

Rasa Rimickaite w ubiegłym roku została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej, budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Była również attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce. W Dwójce opowiedziała m.in. o tym, jak trafiła do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Rasa Rimickaite Litwa KULTURA Dorota Gacek stosunki polsko-litewskie

Agnieszka Wilczyńska: bardzo się cieszę, że to moje 50. urodziny, a nie 20.

- Czuję ogromną wdzięczność do moich kolegów i koleżanek, że znaleźli czas i chęć. Myślę, że zrobią to z zaangażowaniem i serdecznością - mówiła w Dwójce Agnieszka Wilczyńska, wokalistka jazzowa, pedagog, autorka tekstów i laureatka wielu ważnych nagród muzycznych. Już niebawem odbędzie się koncert jubileuszowy artystki z udziałem wielu znakomitych gości.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Wilczyńska jubileusz Jazz Andrzej Zieliński MUZYKA koncert śpiew

Biografia Franza Kafki. Pisarz, który wychowywał się w napięciu

"Biografia" to słowo pochodzące z greki, oznacza "opis życia". Ale biografia zawsze milknie w momencie, gdy urywa się to, co zapisane. Biograf nie doświadcza życia, które usiłuje opisać. Jego zadaniem jest rekonstrukcja, bynajmniej nie faktów, jak może myślałby czytelnik, lecz ich śladów w języku. Podglądacz rzadko kiedy bywa dobrym biografem – pisze Reiner Stach w drugim tomie biografii Franza Kafki.
Zobacz więcej na temat:  Franz Kafka Dorota Gacek literatura Praga KULTURA biografia

Karolina Ćwiek-Rogalska: opowiadam w tej książce cudze historie, tropiąc swoją własną

- To książka, którą zawsze chciałam napisać. Książka, która dotyczy tematu nurtującego mnie od wielu, wielu lat, naukowo i prywatnie, bo jest o miejscu, z którego pochodzę. Książka, która pozwala mi opowiadać cudze historie, tropiąc swoją własną - mówiła w Dwójce dr Karolina Ćwiek-Rogalska, autorka książki "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając 1945 Wałcz Karolina Ćwiek-Rogalska Pomorze Zachodnie KULTURA literatura KSIĄŻKA

Chopin czy nie Chopin? Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje

- Tak jak współpracujący z nami muzykolog Jeffrey Kallberg twierdzi, że nie ma raczej wątpliwości, że było to pisane ręką Chopina, tak zastanawiamy się, z muzyką jakiego charakteru mamy do czynienia. Wiemy też, że bywało, że Chopin zapisywał postępy kompozytorskie swoich uczniów - mówił w Dwójce Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Beata Stylińska Artur Szklener Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Tomasz Ritter MUZYKA KULTURA

Festiwal Sacrum Profanum. Łączenie skrajności i niestandardowe koncerty

Festiwal Sacrum Profanum zadebiutował na mapie Polski w 2003 roku. W swoich założeniach miał zestawiać ze sobą muzykę świecką i sakralną XVIII i XIX wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło i przez kilka lat na wydarzeniu królowała abstrakcja. To ma się zmienić w tym roku, jednak nie zabraknie oryginalnych form prezentacji dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Sacrum Profanum muzyka dawna Jakub Kukla Krzysztof Pietraszewski MUZYKA KULTURA

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Miejsce dla cytrusów i sztuki

Łazienki Królewskie w Warszawie powstały jako letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król bardzo wierzył w potęgę edukacji, dlatego też ogrody były otwarte dla obywateli. Mogli w nich podziwiać dzieła sztuki i egzotyczne rośliny. Na podobny spacer ruszyli także dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Stanisław August Poniatowski Warszawa Katarzyna Fitzwilliams KULTURA architektura

Reiner Stach "KAFKA. Lata decyzji 1910-1915". Wielowątkowa biografia pisarza

W "To się czyta" słuchaliśmy o postaci Franza Kafki. Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się drugi tom wielowątkowej i wieloaspektowej biografii Franza Kafki, pióra niemieckiego pisarza i publicysty, wybitnego znawcy jego twórczości Reinera Stacha, zatytułowany "KAFKA. Lata decyzji 1910- 1915". Fragmenty książki czytał Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Elżbieta Łukomska Franz Kafka

Radykalny tekst w tonie manifestu. "Bulion z gwoździ" Czesława Miłosza

Czesław Miłosz – poeta, pisarz, eseista. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem wzbudzających do dziś największe kontrowersje polskich twórców. Po raz pierwszy wzbudził głośne dyskusje w 1931 roku, publikując w piątym numerze wileńskich "Żagarów" manifest "Bulion z gwoździ". Co postulował w nim poeta?
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Czesław Miłosz literatura literatura polska KULTURA pisarz Dwudziestolecie międzywojenne

"Żywy Róż" ponownie na krakowskich Plantach. Bettina Bereś odtworzyła performens swojej matki

"Żywy Róż" to tytuł performansu Marii Pinińskiej-Bereś. Po ponad czterdziestu latach odtworzyła go na krakowskich Plantach Bettina Bereś. Córka i opiekunka spuścizny artystki posadziła krzew róży, odtwarzając tym samym gest swojej mamy z 1981 roku. Jaki wymiar dziś możemy przypisać tej manifestacji?
Zobacz więcej na temat:  Justyna Nowicka Kraków performance Maria Pnińska-Bereś SZTUKA