Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Wrocław 1997. Mówią świadkowie powodzi tysiąclecia

– Stanęłam na moście i ogarnęło mnie przerażenie, albowiem woda pod mostem płynęła w przeciwnym kierunku. Zrozumiałam, że jest to tak zwana cofka z Odry, że poziom wody w Odrze jest tak wysoki, że już wlewa się do Oławy – wspominała w Polskim Radiu Agnieszka Dubaniowska, mieszkanka Wrocławia, to, co zobaczyła tuż przed zalaniem miasta przez powódź w lipcu 1997 roku.
Zobacz więcej na temat:  powódź 1997 Wrocław Opole klęska żywiołowa historia Polski katastrofa woda reportaż relacje

Burzliwe dzieje pomnika Powstania Warszawskiego. Posłuchaj podcastu "Pamięć w eterze"

Symboliczna bitwa o budowę pomnika Powstania Warszawskiego była jedną z najdłuższych batalii pamięci w PRL. Nawet w jego schyłkowych latach władze blokowały upamiętnienie samego zrywu, forsując zmianę nazwy monumentu na "Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego". Dlaczego tak się działo? Jaka była historia innych monumentów związanych ze zrywem 1944 roku? Tym zagadnieniom poświęcony jest ostatni odcinek podcastu "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze". 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie

Sowiecka agresja na Polskę. "Polskie władze nie dopuszczały do myśli takiej sytuacji"

17 września 1939 roku nad ranem Armia Czerwona wkroczyła na terytorium II RP, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy. Polskie wojsko, które od ponad dwóch tygodni bohatersko broniło się przed niemiecką agresją było zupełnie nieprzygotowane na walkę na dwa fronty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita II RP Armia Czerwona Franciszek Kleeberg Grodno Edward Rydz-Śmigły Kresy Wilno Lwów 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

17 września 1939 roku w sowieckiej propagandzie, czyli próba usprawiedliwienia bezprawia

Inwazja sowiecka dokonana 17 września 1939 roku była pogwałceniem wszelkich traktatów i konwencji międzynarodowych. Władze Kremla, które miały świadomość dokonywanego przez siebie bezprawia, próbowały usprawiedliwiać swoje czyny poprzez zaklinanie rzeczywistości i zakłamywanie faktów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa 17 września 1939 Armia Czerwona ZSRR Kresy 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Adam Aston. Twórca szlagierów, które śpiewała cała przedwojenna Polska

17 września 1902 roku w Warszawie urodził się Adam Aston, jeden z najpopularniejszych wokalistów dwudziestolecia międzywojennego. Był autorem licznych sentymentalnych tang, a także słynnej piosenki "Ach, jak przyjemnie", wykonywanej między innymi przez Eugeniusza Bodo i Irenę Santor. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy II wojna światowa Monte Cassino MUZYKA II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne Eugeniusz Bodo Irena Santor