Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Stanisław Radwan. Posłuchaj głosu kompozytora z archiwum Polskiego Radia

– Najchętniej robię wszystko. Poza muzyką – żartował Stanisław Radwan w radiowej rozmowie z Krzysztofem Litwinem w 1984 roku, gdy miał już na koncie setki utworów muzycznych. Kompozytor zmarł 14 października 2023 roku w wieku 84 lat. Zapraszamy do wysłuchania jego radiowych opowieści o życiu, muzyce i ludziach, z którymi był związany.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan historia Polski kompozytor MUZYKA TEATR Krzysztof Penderecki

Wybuch na Cytadeli Warszawskiej. Największy zamach terrorystyczny w II Rzeczpospolitej czy nieszczęśliwy wypadek?

W 1923 roku przez Polskę przetoczyła się fala zamachów bombowych zorganizowanych przez siatkę komunistycznych terrorystów. Żaden nie był jednak tak zuchwały i tragiczny w skutkach, jak ten, którego celem była prochownia w Cytadeli Warszawskiej. O ile faktycznie był to zamach. Bowiem, mimo upływu stu lat od tragedii, w sprawie, w której lista ofiar nie kończy się na zabitych w wyniku eksplozji, więcej jest znaków zapytania niż pewników. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa cytadela warszawska Komunistyczna Partia Polski (KPP) II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne terroryzm

Piero della Francesca. Jednym obrazem ocalił całe miasto

Brytyjskie działa zaczęły zasypywać Sansepolcro gradem pocisków, gdy nagle kapitan Tony Clarke kazał wstrzymać ogień. Wbrew ponagleniom dowództwa nie kontynuował ostrzału, bo przypomniał sobie czytaną kiedyś książkę. Napisano tam, że w Sansepolcro znajduje się "najwspanialszy obraz na świecie".
Zobacz więcej na temat:  renesans Zbigniew Herbert Aldous Huxley malarstwo Toskania Włochy SZTUKA fresk II wojna światowa

Synagoga Wielka w Katowicach. Zabytek, którego już nie ma

12 października 1900 roku odbyło się uroczyste otwarcie Synagogi Wielkiej w Katowicach. Przed II wojną światową była to największa bożnica w mieście, mogąca pomieścić ponad tysiąc wiernych i przykuwającą uwagę swoją zdobioną kopułą i wielkimi neogotyckimi oknami. Świątynia nie dotrwała do naszych czasów - została spalona przez Niemców na początku września 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katowice zabytki Żydzi śląskie II wojna światowa

Pogrzeb Marii Konopnickiej. Patriotyczna manifestacja na 50 tysięcy osób

"Formą władała jak wielcy mistrze, ale musiało w tej poetce być coś więcej, skoro znalazły się tu te tysięczne rzesze" - mówił podczas pogrzebu Marii Konopnickiej wiceprezydent Lwowa Tadeusz Rutowski. 11 października 1910 roku pochowana została polska poetka, pisarka i działaczka niepodległościowa. Kilkugodzinne uroczystości zamieniły się w ogromną patriotyczną manifestację. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Maria Konopnicka Lwów

Kazimierz Sosnkowski. Najwierniejszy żołnierz Rzeczpospolitej

Nawet na tle niezwykle barwnej galerii wojskowych i polityków pierwszej połowy XX wieku Sosnkowski jawi się jako postać nietuzinkowa. Człowiek, który przeszedł długą drogę od szefa sztabu I Kompanii Kadrowej, poprzez organizatora Wojska Polskiego, do Naczelnego Wodza, kierował się zawsze dobrem Polski, choć krępowały go ułomności własnego charakteru. 11 października mija 55. rocznica śmierci Kazimierza Sosnkowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa II RP II Rzeczpospolita II wojna światowa Józef Piłsudski Kazimierz Sosnkowski POLSKA Warszawa wojsko Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie emigracja

Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych

– Na jego osobowość spikerską złożył się nie tylko ten piękny, dźwięczny głos oraz ta jego naprawdę nieskazitelna dykcja. Nie tylko to oczarowało słuchaczy. Przede wszystkim zachwyciła ich ta jego kultura wyniesiona z domu rodzinnego, ogromna muzykalność i zdolności poetyckie. To wszystko sprawiło, że był prawdziwym "księciem" spikerów – mówiła spikerka Polskiego Radia Stella Weber.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita PRL Polskie Radio Tadeusz Bocheński radio

Gierkówka. Bubel na zamówienie pierwszego sekretarza

48 lat temu Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski dokonali otwarcia świeżo ukończonej drogi Warszawa-Katowice, potocznie zwanej "gierkówką". Oficjalnie odtrąbiono wielki PRL-owski sukces, choć właściwie wszyscy byli świadomi, że słowo "sukces" niezupełnie pasowało.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL historia Polski historia PRL budownictwo autostrada a1 autostrada drogi infrastruktura komunikacja motoryzacja Warszawa Katowice Piotr Jaroszewicz Wojciech Jaruzelski wojsko budowa inwestycje Częstochowa

Andrzej Szalawski, czyli Jurand ze Spychowa. "Jestem absolutnie wybitnym aktorem kameralnym"

11 października 1986 roku w Warszawie zmarł Andrzej Szalawski. Podczas swojej sześćdziesięcioletniej kariery wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach i programach telewizyjnych oraz w blisko stu przedstawieniach teatralnych. Najbardziej znany jest jednak z roli Juranda ze Spychowa, w którą wcielił się w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia teatru kino FILM TEATR aktorzy aktor