Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Koncert Niepodległości na Westerplatte. Hołd dla patriotyzmu

Koncert Niepodległości będzie hołdem dla młodych ludzi, którzy walczyli o niepodległość Polski. Planowany jest na 1 września na Westerplatte w Gdańsku. W programie m.in. pieśni z okresu średniowiecza, utwory śpiewane w trakcie powstań, obu wojen światowych czy harcerskie. O Koncercie Niepodległości mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek „Wiejski” Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej i organizator Koncertu Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Westerplatte patriotyzm Gdańsk

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Stefankiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa stalinizm nazizm totalitaryzm

Wybuchy atomowe. Jakie są ich skutki?

Sierpień to miesiąc rocznic zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki podczas II wojny światowej. W historii dokonano łącznie prawie 2500 prób wybuchu bom atomowych. - Hiroszima i Nagasaki to były wybuchy militarne, w wyniku których zginęły setki tysięcy osób - przypomina w Czwórce Dariusz Aksamit, doktorant Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Nagasaki Japonia bomba atomowa środowisko II wojna światowa Maciej Oswald Patryk Kuniszewicz