Polskie Radio
Section05

Jedynka

Arsenał Ziobry. MSWiA zajmie się jego pozwoleniem na broń

Zbigniew Ziobro, który ma być doprowadzony na przesłuchanie komisji śledczej ds. Pegasusa, pochwalił się publicznie tym, że ma "arsenał rozmaitych jednostek broni". - Oczywiście bierzemy to pod uwagę, przygotowując się do doprowadzenia. Sprawdzamy również, czy spełnione są przesłanki, które były badane przy wydawaniu pozwolenia na broń - powiedział w radiowej Jedynce Czesław Mroczek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA polityka Czesław Mroczek Zbigniew Ziobro pegasus Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Pierwsze ogrody zoologiczne XIX-wiecznej Europy - jak to się zaczęło?

Ptaszarnie, królikarnie, pasieki i stajenki były wpisane w krajobrazy rezydencjonalnych posiadłości. Budowano specjalne pawilony, wyspy przeznaczone dla zwierząt domowych, a także dzikich, przybywających z terenów leśnych. - Człowiek początkowo wykorzystywał siłę pociągową zwierząt i ich walory obronne. Później zaczął zauważać, że zwierzęta mogą być elementem atrakcyjnym - przypomina dr Anna Majdecka-Strzeżek.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska zwierzęta Anna Majdecka-Strzeżek Zobacz także Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Moje Hybrydy" – reportaż Anny Kołodziejczyk

1 lutego 1957, koncertem jazzowym, zainaugurowano w Warszawie działalność studenckiego klubu Hybrydy. To wyjątkowe miejsce na trwałe wpisało się w kulturalny krajobraz Stolicy i Polski. Na przestrzeni dziesięcioleci występowali w nim najważniejsi muzycy swojej epoki. Młynarski, Osiecka, Kofta, Pietrzak, Gintrowski, Wołek. To tylko niektórzy spośród wspaniałego grona kompozytorów, wykonawców, satyryków, autorów tekstów bywających w Hybrydach.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Anna Kołodziejczyk pr poleca

Widzisz kogoś w kryzysie psychicznym? Sprawdź, kiedy powinieneś zareagować

- To jest coś absolutnie naturalnego, że przechodzimy kryzysy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sylwia Rozbicka, psycholog i psychoterapeutka współpracująca z Fundacją Zdrowego Postępu, która opracowała "Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych". W pewnym momencie warto jednak zareagować, także wirtualne. Co powinniśmy napisać osobie, która ma kryzys?
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także Roman Czejarek social media media społecznościowe kryzys Sylwia Rozbicka

Tadeusz Borowski. Jego opowiadania z Auschwitz były wyjątkowe na skalę światową

Tadeusz Borowski, pisarz, poeta i przedstawiciel pokolenia Kolumbów przeżył jedynie 28 lat. W tak krótkim czasie został wielokrotnie doświadczony przez los: jego rodzice byli wysłani do gułagów, sam angażował się w konspirację, był również więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Jak pokazał obozowy świat w swojej literaturze?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zobacz także literatura Auschwitz Tadeusz Borowski Marta Byczkowska-Nowak

Grypa w natarciu i jest teraz poważniejsza niż COVID. Jak się chronić?

W całym kraju grypa sieje spustoszenie. Tygodniowo odnotowywanych jest około 50 tysięcy przypadków zachorowań. - Dzisiaj grypa jest poważniejsza niż COVID - mówi w audycji "Cztery pory roku" w Programie 1 Polskiego Radia specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał. Sutkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także grypa zdrowie choroba medycyna Roman Czejarek Michał Sutkowski szczepienia szczepionka

Album "World Tangos Odyssey". Sebastian Wypych: to improwizacje w różnych stylistykach

- Ta płyta jest czymś nowym i wyjątkowym, dlatego, że Roby Lakatos już sam w sobie jest osobą, która łączy jazz, tango, muzykę węgierską i klasyczną - mówi o nowym albumie "World Tangos Odyssey" Sebastian Wypych. Płyta została nagrana w studiu Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa muzyka hp Zobacz także Sebastian Wypych Polskie Radio album tango Jazz

Nie daj się nabrać! Ekspert: wygenerować mowę za pomocą AI może każdy, to banalne proste

Niedawno media społecznościowe obiegła reklama wideo, w której prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, zachęcał do udziału w nowym programie inwestycyjnym, obiecując niezwykłe korzyści z tego tytułu. Okazało się, że film został spreparowany, wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Oszuści wykorzystali wizerunek i głos Glapińskiego do nabijania ludzi w butelkę.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek sztuczna inteligencja nowe technologie internet