Polskie Radio
Section05

Józef Piłsudski

Marian Zdziechowski. Filozofia i religia w obliczu końca świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne filozofia religia chrześcijaństwo literatura Czesław Miłosz

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista, bliski współpracownik Piłsudskiego

Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polska Partia Socjalistyczna Witold Jodko-Narkiewicz niepodległość socjalizm

Józef Piłsudski na Syberii. Tam kształtowały się jego poglądy

137 lat temu, 20 kwietnia 1887 roku, Józef Piłsudski został ukarany pięcioletnią zsyłką na Syberię. Jego brata Bronisława skazano na karę śmierci zamienioną następnie na 15 lat katorgi na Sachalinie. - Spotkała ich kara głównie za to, że nie donieśli na spiskujących przeciw carowi – mówił w Polskim Radiu prof. Grzegorz Nowik.
Zobacz więcej na temat:  Syberia Bronisław Piłsudski PPS HISTORIA historia Polski

Ustawa "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego". Zaczęło się od recenzji

7 kwietnia 1938 roku Sejm II RP jednomyślnie uchwalił ustawę "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski". Był to jeden z licznych przejawów kultu po zmarłym Naczelniku Państwa. Do objęcia przepisami pamięci o Józefie Piłsudskim bezpośrednio przyczyniła się recenzja jednej z książek Melchiora Wańkowicza.
Zobacz więcej na temat:  II RP II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne Melchior Wańkowicz

Mickiewicz, Ostra Brama i litewska Wielkanoc. "Jedyne takie miejsce" na Wileńszczyźnie

W audycji "Jedyne takie miejsce" zajrzeliśmy do naszych sąsiadów - rodaków mieszkających na Litwie, a dokładniej w Wilnie. Bo to właśnie na Wileńszczyźnie jest największe skupisko Polaków. Jak obchodzone są tam święta Wielkiej Nocy? Czy zauważalne są jakieś różnice, chociażby w zawartości koszyczka wielkanocnego?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wilno Kamil Zalewski Wojciech Górlicki Marek Dettlaff Alicja Romejko