Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Wakacyjna lektura w Trójce. Anna Kańtoch – "Wiosna zaginionych"

"Był rok 1963. Beatlesi wydali swoją pierwszą płytę, ale my w Polsce (…) słuchaliśmy wtedy jazzu, Czerwono-Czarnych, czasem nieco starszych (…). Za dwa miesiące miałam zacząć klasę maturalną, mój brat właśnie skończył studia". Tak zaczyna się nowa wakacyjna lektura w Trójce – wciągający kryminał Anny Kańtoch "Wiosna zaginionych". Na antenie Trójki Maria Seweryn przeczytała 28 odcinków tej książki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura proza kryminał Anna Kańtoch Maria Seweryn Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Książki prof. Luigiego Marinelliego. "Przyjaciel poezji" - reportaż Antoniego Rokickiego

Prof. Luigi Marinelli to włoski literaturoznawca, wykładowca akademicki, tłumacz. Do Polski przyjechał jako student pod koniec lat 70. - Szare, piękne miasto, które miało swój melancholijny urok. Warszawa była dla mnie szkołą życia i szkołą przyjaźni - wspomina bohater reportażu Antoniego Rokickiego. Bał się latać samolotami, podróżował więc pociągami. Zawsze z książką w rękach. Nie wiedział wtedy jeszcze, że tak mocno zwiąże swoje życie z polską literaturą…
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki poezja literatura Luigi Marinelli reportaż w Jedynce tłumacz tłumaczenie książki

POLSKIE RADIO 24 Trudny los księgarzy i wydawców. Cieślik: brakuje regulacji

- Na rynku wydawniczym brakuje regulacji, które sprawiłyby, że różnica w cenie za książkę między księgarnią stacjonarną a internetową byłaby nieduża - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Cieślik, krytyk literacki i tłumacz z Instytutu Książki, współtwórca wydawnictwa Art Rage.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Piotr Wąż Krzysztof Cieślik literatura KULTURA Instytut Książki księgarnie

"Atlas wynaturzeń" – dziki ogród tematów i bohaterów, w którym spotykają się natura i kultura

Tym razem gościem Pawła Sztarbowskiego była Emilia Ziółkowska, a pretekstem do rozmowy był jej debiut literacki: zbiór opowiadań "Atlas wynaturzeń". Wśród tematów znalazły się fitomorfizacja oraz opozycja kultura – natura. Co rośliny mogą nam powiedzieć o ludziach? Czy rośliny mogą być lustrem, które przystawiamy sami sobie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura rośliny ogród opowiadanie natura przyroda paweł sztarbowski Trójka ekologia

Magda Mikołajczuk o książce Nicoli Attadio "Niezwykłe życie Nellie Bly"

O książce Nicoli Attadio "Niezwykłe życie Nellie Bly", o losach amerykańskiej pionierki dziennikarstwa śledczego Nellie Bly (1864-1922). Pisała przede wszystkim o trudnej sytuacji kobiet. Nie ujawniając swojej tożsamości zatrudniła się w fabryce i dała się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym, gdzie panowały koszmarne warunki. Nellie Bly pobiła też rekord świata w okrążeniu globu i była pierwszą kobietą, która wyruszyła sama w taką podróż.
Zobacz więcej na temat: 

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA