Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

Stanisław Dygat: na co dzień nie pamiętam, że jestem literatem

– Wiem, że jest wielu pisarzy, dla których życie jest pretekstem, by o życiu pisać. Ja zaś biorę w życiu bardzo bezpośredni udział i nie czuję się pisarzem na co dzień – mówił Stanisław Dygat w radiowym wywiadzie w 1970 roku. Autor "Jeziora Bodeńskiego" często gościł na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Dygat Kalina Jędrusik PRL historia Polski HISTORIA literatura książki proza jezioro opowiadanie

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen. Arcydzieło pisarki, którą porównywano do Szekspira

28 stycznia 1813 roku ukazała się drukiem "Duma i uprzedzenie" autorstwa Jane Austen. Jest to najpopularniejsza powieść angielskiej pisarki, po którą chętnie sięgają również współcześni czytelnicy. Historia panien Bennet, ich pierwszych zauroczeń i miłosnych zawodów doczekała się wielu tłumaczeń i dwóch filmowych adaptacji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy literatura Jane Austen Wielka Brytania Anglia

Socrealizm w literaturze polskiej. "Bumelanci", stonki ziemniaczane i "pryszczaci"

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, jednak zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL historia Polski PRL literatura 1949 Szczecin PZPR

"Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, popularność zdobył dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Zmarł na emigracji w 1969 roku. O twórczości Marka Hłaski rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marek Hłasko

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
Zobacz więcej na temat:  Molier HISTORIA Francja Michaił Bułhakow Maciej Wojtyszko Jerzy Radziwiłowicz Jean Baptiste Poquelin TEATR KULTURA literatura komedia

Janusz Szpotański. "Wyzwał los, kiedy wszyscy trzęśli się ze strachu"

– Władysław Gomułka nazwał mnie w przemówieniu "człowiekiem ziejącym sadystycznym jadem na naszą partię i rząd". Ucieszyło mnie to, gdyż on moją twórczość w jakiś sposób spopularyzował – mówił w 1987 roku przed radiowym mikrofonem Janusz Szpotański. 12 stycznia 1929 przyszedł na świat ten znakomity poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szpotański literatura PRL poezja satyra Władysław Gomułka Antoni Libera

"Poczytnik". Prof. Patryk Pleskot o ucieczkach na Zachód polskich ambasadorów w 1981 r.

Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski to polscy ambasadorowie, którzy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. poprosili o azyl polityczny na Zachodzie. O historiach stojących za tymi ucieczkami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor książki "Rurarz, Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.", prof. Patryk Pleskot, historyk (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń IPN Patryk Pleskot